Trápí vás nepříjemné projevy klimakteria? Vyzkoušejte Smldinec chlupatý nebo Červený jetel

hrnek caje
Zdroj foto: pixabay

Klimakterium přichází většinou okolo 45. – 50. roku života ženy, může však docházet ke značným odchylkám. Příznaků je mnoho a většina žen si všimne až těch akutních. Jako například bolestí hlavy, návaly horka, pocení, bušení srdce, nervozity, nespavosti. Jak si můžeme ulevit? Vyzkoušejte například tyto bylinky s blahodárným účinkem na ženský organismus.

Klimakterium postihuje ženy okolo 50. roku života, dochází k pomalému vyhasínání funkce vaječníků, přechod z plodného období do neplodného. Postupně vymizí trvale i menstruace. Toto období je provázeno nepříjemnými projevy, které jsou velmi pestré a nemusí se u všech žen projevit v plném rozsahu. Mezi ně patří například návaly horka, pocení, porucha spánku, podrážděnost, nesoustředěnost, poševní potíže, osteoporóza. Veškeré nepříjemné projevy klimakteria lze zmírnit, většina žen navštíví lékaře, ale úlevu mohou poskytnout i bylinky.

Smldinec chlupatý (Dioscorea villosa)

Je trvalka původem z Číny, ve středověku se rozšířila do Ameriky, můžeme se setkat i s názvem Wild Yam. Již Aztékové či Mayové ho využívali jako léčivku. Hlavní oblastí použití byly ženské hormonální problémy.

Listy jsou dlouhé, vejčité, dlouhé asi 15 cm. Barvu mají zelenou s červenou žilnatinou. Stonky jsou plazivé, přízemní, malé květy vykvétají v červnu a červenci. Svědčí mu sušší půda. Využívají se kořeny a oddenky.

Smldinec chlupatý obsahuje fytoestrogeny, což jsou látky působící obdobně jako klasické ženské hormony. Využívá se k harmonizaci ženského hormonálního systému, dokáže tlumit nepříjemné příznaky klimakteria. Mohou ho užívat i ženy trpící nepravidelnou či bolestivou menstruací. Dokáže zvýšit citlivost ženských pohlavních orgánů, tudíž se řadí i mezi afrodisiaka.

Nejčastěji se bylina užívá ve formě kapslí, prášku nebo odvaru.

smldinec
Yercaud-elango / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Jetel červený, jetel luční (Trifolium pratense)

Najdeme ho téměř po celé Evropě, u nás se vyskytuje hojně. Roste na loukách, pastvinách, v travinách. Dosahuje výšky 20 – 50 cm, lodyhu má přímou nebo poléhavou. Lístky jsou trojčetné, často s bělavou nebo červenohnědou kresbou. Květy jsou červené až karmínové, vzácněji bílé. Kvete od května do podzimu. Sbírají se rozkvetlé květní hlávky.

Kromě jiných zdravotních účinků má pozitivní vliv na příznaky klimakteria, obsahuje fytohormony. Kromě toho upravuje menstruační cyklus a pomáhá v léčbě gynekologických zánětů. Dále léčí střevní průjmy, detoxikuje, pomáhá při kašli, bronchitidě a kožních obtížích.

Jetel si můžeme připravit ve formě nálevu, dáme asi osm sušených hlávek jetele do jednoho šálku. Dále se dá koupit ve formě tinktury, která se využívá hlavně na kožní choroby. K dostání je také ve formě sirupu, ten se užívá nejčastěji na kašel.

jetel
Zdroj foto. pixabay

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here