Smldinec chlupatý

Smldinec chlupatý (Dioscorea villosa) je taktéž známý pod jménem Wild Yam. Tato exotická rostlina patří mezi spasmolytika, takže je vhodná pro menstruační, střevní, ale i břišní křeče, pro uvolnění svalů, uklidnění nervů, taktéž pro zmírnění bolesti, špatného oběhu a zánětlivé stavy revmatoidní artritidy.

Česky:

Smldinec chlupatý
Latinsky:

Dioscorea villosa
Slovensky:

Dioskórea huňatá

 

Léčivé účinky

Smldinec chlupatý – Wild Yam
 • Pomáhá odstraňovat problémy týkající se předmenstruačního syndromu a menopauzálních problémů.
 • Využívá se pro přínosy na reprodukční zdraví žen.
 • Stimuluje tok žluči.
 • Má terapeutický účinek na celkové zdraví jater.
 • Kořen této rostliny má potenciál snížit hladinu cholesterolu v krvi a snížit krevní tlak.
 • Snižuje stres.
 • Pomáhá léčit revmatoidní artritidu.
 • Uklidňuje bolestivé stavy močového traktu.
 • Má protizánětlivé účinky.
 • Odstraňuje zánětlivá onemocnění střev.
 • Má diuretické účinky.
 • Patří mezi afrodiziaka.

Kontraindikace:

Neměly by ho užívat těhotné a kojící ženy a děti.

Lidé, kteří používají hormonální substituční terapii nebo antikoncepční pilulky, by se měli před aplikací smldince poradit s lékařem. Může rovněž nepříznivě ovlivňovat ovulaci. Nadměrná konzumace smldince může způsobit zvracení a jeho dlouhodobé užívání se nedoporučuje, protože může vést k fibróze ledvin a jater.

Použití a přípravky

Smldinec chlupatý může být užíván v kapslích nebo jako čaj. Prášek z této rostliny lze přidat do krémů nebo vaginálních mastí.

Smldinec je v tradičním použití využíván pro zmírnění menstruačních křečí. Jeho spasmolytická vlastnost je přínosná pro jakýkoli druh svalové křeče a koliky, jako je střevní a žlučovitá kolika, plynatost, bolest vaječníků a dělohy; pro špatný oběh a neuralgii; pro zánětlivou fázi revmatoidní artritidy; a pro břišní a střevní křeče. Wild Yam může být velmi přínosný pro nervozitu, neklid a další nervové stavy.

Smldinec obsahuje alkaloidy, steroidní saponiny, taniny, fytosterol a škrob.

Doporučená denní dávka je 100 mg, přičemž délka užívání by neměla překročit dva měsíce, poté je nutná asi měsíční pauza.

O smldinci

Smldinec chlupatý (Dioscorea villosa) pochází ze střední a jižní Ameriky, kde ji již původní obyvatelstvo (Aztékové a Mayové) používalo jako léčivou bylinku po mnoha staletí. Jedná se o popínavou hlíznatou rostlinu. Je známý pod názvem Wild Yam, čínský jam, Yuma, revmatický kořen, ďáblovy kosti, mexický divoký jam.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů