Ať už se virového onemocnění Covid-19 obáváte, nebo ne, určitě uvítáte seznam těch nejlepších bylinek, které vás mohou před onemocněním ochránit. Samozřejmě vždy bude dobré dodržovat hygienická opatření, jako nošení roušek/respirátorů na místech s větším množstvím lidí, mytí rukou apod.
Echinacea/třapatka nachová
Echinacea neboli českým název třapatka (i třapatkovka) nachová je už takovou stálicí mezi bylinkami, které posilují imunitní systém. Dá se používat preventivně, ale také v počátcích onemocnění, protože obsahuje echinacein, jež v podstatě zabraňuje virům proniknout do zdravých buněk – tj. dále do těla. Třapatku nachovou si můžete vypěstovat na zahradě a udělat si z ní čaj nebo tinkturu. Tinkturu je možné také zakoupit. Echinaceu začněte užívat preventivně s příchodem chladnějších dní na podzim, užívejte ji asi měsíc, pak si udělejte pauzu, poté můžete zase začít užívat jak preventivně, tak i s příchodem onemocnění (samozřejmě nejen Covid-19).
Vrba bílá
Vrba bílá je od starověku využívána jako léčebný prostředek proti virům. Používá se zejména její kůra, méně často listy. Kůra se sbírá nejčastěji na podzim. Obsahuje salicin, což je přírodní prostředek proti horečce a nachlazení. Již v 19. století z něj byl vyroben syntetický aspirin. S kůrou vrby však zacházejte opatrně. Nikdy nepřekračujte doporučené dávkování, může mít totiž i negativní vedlejší účinky (nevolnost apod.) Pár kousků kůry zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Poté přeceďte a pijte jednou denně při horečce nebo jiných příznacích virového onemocnění. Čaj z vrby můžete popíjet i po odeznění onemocnění – posiluje totiž celkově organismus.
Lékořice
Lékořice pomáhá proti chřipce, Covidu-19 a dalším virovým onemocněním. Lékořice je skutečně všelékem – snižuje horečku, pomáhá proti kašli, usnadňuje odkašlávání, zmírňuje zahlenění, pomáhá při kataru plic. Ovšem i lékořice má své negativní účinky, například zvyšuje krevní tlak. Proto ani u lékořice nikdy nepřekračujte doporučené dávkování. Léčivou částí je kořen, který se sklízí na podzim a suší se pomalu při 30 °C. Z kořene nebo namletého kořene si můžete uvařit čaj, ale také vyrobit tinkturu. Užívejte lékořici vždy maximálně 1 měsíc, pak si dejte pauzu. POZOR: Lékořici by neměly používat těhotné a kojící ženy.
Oregano
Že máte oregano spojené hlavně s pizzou? To je dobře, ale oregano je mimo jiné také silným antivirotikem. Takže zjednodušeně můžeme říci, že když si často budete připravovat pokrmy s oreganem (pizzu, špagety), budete částečně chráněni proti virovým onemocněním. Ještě lepších výsledků dosáhnete, když si občas uděláte z oregana čaj/odvar. Oregano nemá žádné vedlejší účinky, takže čaj můžete popíjet každý den, při objevení respiračních obtíží i vícekrát denně.
Česnek
Naprostou špičkou v odrazování virů je česnek. Jeden stroužek česneku (třeba i na chleba s máslem) po ránu odradí všechny viry, které by se na vás chystaly zaútočit. Ovšem zápach z česneku vycházející z vás může odradit také ostatní lidi, protože nezmizí ani čištěním zubů a navíc se vypařuje z těla potem. To však není důvod, proč se česneku vzdát. Poradíme vám, abyste zkusili po česneku sníst jedno jablko, nebo rozžvýkat kousek petržele. Můžete také vypít šálek zeleného nebo mátového čaje, nebo vodu s citronem. To vše by mělo česnek dokonale neutraliz
ovat.