Bylinkový sprchový gel, který parádně pění – máme recept

bylinkove oleje
Zdroj foto: envato

Bylinkový sprchový gel: Zamilovali jste si nejrůznější DIY kosmetiku, ale tak trochu vám vadí, že se nechová úplně tak, jako vaše oblíbené „komerční“ značky? Třeba u sprchových gelů je pěnivost poměrně příjemná. Pomáhá nám zjistit, jaké části těla jsme už namydlili a v neposlední řadě nám nabízí také jedinečný omakový efekt.

Vzdávat se tohoto benefitu je přitom zcela zbytečné. Stačí vědět, z čeho vyrobit základ sprchového gelu. Budete sice muset na návštěvu do drogerie, ta se vám však zaručeně vyplatí.

Přírodní sprchový gel z kastilského mýdla

Tuhle unikátní ingredienci seženete v každé lepší, dobře zásobené drogerii. A samozřejmě se dá také objednat na internetu. Pokud ho přidáte do svého sprchového gelu, budete si moci užívat báječné pěnivosti bez přidání jakýchkoliv chemických činidel. A jaké další ingredience budete pro výrobu svého bylinkového sprchového gelu potřebovat?

Přírodní sprchový gel – recept

  • 100 ml kastilského mýdla
  • 2 lžičky oblíbeného rostlinného oleje (jojobový, mandlový, olivový, sezamový, kokosový, hroznový apod.)
  • 50 kapek esenciálního oleje

Tip navíc: přidat můžete i jednu lžičku vitamínu E (k dostání v lékárnách ve formě kapek). Hodit se vám bude zejména v letních a zimních měsících, kdy vaše pleť dostává pořádně zabrat díky rozmarům počasí.

A jak si poradit s výrobou? Velmi snadno, všechny ingredience jednoduše promíchejte – nebo ještě lépe, protřepejte. Cílem je získání homogenní hladké hmoty. Tu přelijte do vhodné nádoby (nejlépe vzduchotěsné) a užijte si ji. Vzhledem k tomu, že recept neobsahuje vodu, vydrží vám tento přírodní gel v domácích podmínkách i 10-12 měsíců. My se ovšem domníváme, že ho spotřebujete mnohem dříve. Na druhou stranu může jít i o pěkný dárek pro někoho blízkého.

Jak si recept na základní bylinkový sprchový gel ještě vylepšit?

Pojďme se společně podívat na to, jaké éterické oleje do vašeho sprchového gelu vybrat a co dalšího ještě do toho nezbytného pomocníka do koupelny přidat.

Med pro vláčnější pokožku

Pokud na něj nejste alergičtí a zajímá vás, jak dokáže vaši pokožku zjemnit a zvlhčit, přidejte do základního receptu 2-4 lžíce tekutého medu. Budete muset třepat o něco důkladněji, ovšem trvanlivost takto připraveného gelu se tím kupodivu nijak nezmenší. Podmínkou je pouze jeho uskladnění ve vzduchotěsně nádobě.

A proč si dopřát právě med? Pokožku dokáže opravdu dobře hydratovat, je tedy vhodný zejména pro tu přesušeno a tzv. zralou. Pomáhá také rychleji hojit nejrůznější poškození, takže se osvědčuje i po holení a obdobných procedurách.

Z éterických olejů vám pak doporučíme hned deset, které si vaše pokožka zamiluje doslova na první dotek. Každý z nich umí něco jiného, takže se vyplatí popřemýšlet nad tím, po kterém v drogerii sáhnete.

Náš tip: pokud v obchodech narazíte na slovní spojení esenciální olej, jde jen o synonymum názvu éterický olej, takže po takovém produktu sáhněte bez obav. Použít lze i tzv. hydroláty, které jsou o něco jemnější a vhodné zejména pro malé děti. Naopak názvy jako vonný olej nebo aroma olej značí syntetiku, kterou byste v přírodním sprchovém gelu určitě nechtěli.

Levandulový éterický olej

Pomáhá proti svědění a je vhodný i pro citlivou pokožku. Oceníte ho i v případě lupénky nebo úporného ekzému. Chlubit se může i regeneračními účinky.

levandulovy olej
Zdroj foto: envato

Grapefruitový éterický olej

Nádherně voní a vaši pokožku dokonce i jemně tónovat. Je ideální zejména pro tu, která se snadno mastí. Navrací jí rovnováhu a odstraní všechny nečistoty.

Voňatkový éterický olej

V obchodech ho seženete také pod označením palmarosa. Stimuluje růstových buněk v pokožce a celkově ji regeneruje. Redukuje také mastnotu a samozřejmě vás potěší i svým přívětivým aroma.

Heřmánkový éterický olej

Jde o ideální olej pro citlivou pokožku – pokud tedy nejste na tuto bylinku alergičtí. Hodí se na zanícenou pleť či pro ošetření ekzémů a zánětů. Celkově zklidňuje a regeneruje.

Čajovníkový éterický olej

Máme na mysli samozřejmě známý tea tree oil. Desinfikuje, pomáhá harmonizovat mastnou pleť a příznivě působí i při léčbě nejrůznějších vyrážek. A pokud ho přidáte do šamponu na vlasy, pak má dokonce schopnost odpuzovat vši.

Rozmarýnový éterický olej

Stimuluje pokrvení pokožky a celkově ji regeneruje a obnovuje. Pomáhá hojit akné a další drobná poranění kůže a v neposlední řadě působí i jako podpůrná léčba při ekzému a nejrůznějších dermatitidách. Neměli byste ho však používat, pokud trpíte vysokým krevním tlakem.

rozmarynovy olej
Zdroj foto: envato

Santalový éterický olej

Nebo také olej ze santalového dřeva – hodí se zejména na suchou a popraskanou pokožku. Vyhlazuje vrásky a celkově jí dodává svěží vzhled. Dokáže také působit proti vzniku akné a zpravidla pro něj není limitující ani ekzematická nebo jinak problematická pokožka.

Éterický olej z pelargonie

Je k sehnání také pod označením geranium, což u někoho může evokovat spíše kakost. Opět ho oceníte zejména při léčbě mastné pleti se sklonem k akné. Hodí se i pro tzv. zralou pokožku a dokáže napomoci hojení úporných ekzémů. A v neposlední řadě působí také jako rozjasňovač v případě, že trpíte matnou a unavenou pletí.

Pomerančový éterický olej

I když se o esenciálních olejích z citrusů říká, že působí fototoxicky (a po jejich použití tedy nesmíte svou pokožku vystavovat světlu), pro olej z pomerančovníku tato poučka neplatí. Hodí se zejména pro mastnou pleť, kterou harmonizuje a také pro tu mastnou, jíž zase dokáže rozjasnit.

Éterický olej z patchouli

Tato tradiční kosmetická přísada se uplatní zejména při léčbě akné, ale také jako lék na problematickou, mastnou a ekzematickou pokožku. Báječně ji zklidní a celkově zregeneruje. Patchouli je skvělé také pro zralou pleť a neměli bychom zapomínat ani na jeho jedinečné aroma.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here