Vyrobte si bylinkový olej. Máme pro vás návod

bazalka olej

Všichni jistě známe rostlinné oleje, jako je například slunečnicový nebo řepkový. Co když ale toužíte po něčem velmi neobvyklém? Měli bychom pro vás jedno řešení – a tím je právě originální bylinkový olej, jež si můžete vytvořit sami doma podle svého aktuálního rozpoložení a chuti. Pojďme se na něj společně podívat.

Jaké ingredience budete potřebovat?

Samozřejmě budete potřebovat kvalitní bylinky, jejichž výběr je naprosto na vás. Pokud se bude jednat o čerstvé a více aromatické rostlinky, je prakticky jedno, které z nich konkrétně použijete. My můžeme doporučit rozmarýn, bazalku nebo majoránku. Velmi důležité je, aby byly čerstvé. V žádném případě nepoužívejte sušené, z nich by se vám toho nepodařilo moc vytvořit. Mimo to si připravte také stroužek česneku.

Jaký bude pracovní postup?

Čerstvě natrhané bylinky důkladně opláchněte a nechte oschnout. Je vhodné je nakrájet na menší části, avšak to neznamená nasekání nadrobno. Menší části umožní lepší uvolnění aromatických látek. Takto upravené bylinky vložte do lahve společně se stroužkem česneku. Nyní stačí obsah zalít kvalitním slunečnicovým olejem a nechat vylouhovat. Nezavírejte však hrdlo láhve ihned, nýbrž nechte jej jeden až dva dny otevřené. Po této krátké době lahev pevně uzavřete a nechcete pracovat.

Za jak dlouho bude hotovo?

Louhování trvá minimálně čtrnáct dní, musíte být proto trpěliví. Po uplynutí této lhůty lahev otevřete a nyní jste před rozhodnutím. Pokud bylinky ponecháte v lahvi, bude mít olej o něco silnější aroma, avšak zkrátíte jeho trvanlivost na několik týdnů. Jestliže je ovšem vyndáte, může olej v uzavřené láhvi vydržet klidně až tři roky. Velku výhodou je, že se dá použít jak ve studené, tak v teplé kuchyni.

I když je bylinný olej poněkud neobvyklý, určitě stojí za vyzkoušení. Díky bylinkám budou mít silnější aroma a budou samozřejmě o malý kousek zdravější. Neváhejte proto a vyzkoušejte si ho sami vyrobit.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here