5 nejlepších bylinek proti nespavosti

vrbovka kvet
Zdroj foto: Mike Lehmann, Mike Switzerland 08:11, 13 August 2006 (UTC), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Nespavost trápí značnou část dospělé populace. Nemůžeme spát, ať už se jedná o fyzické problémy, nebo psychické problémy a starosti. Ale od většiny původců si můžeme odpočinout alespoň prostřednictvím bylinek, které nám dokážou navodit příjemný spánek. Tady jsou ty nejúčinnější.

valerian
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Kozlík lékařský

Jako po první bylince při špatném usínání a nespavosti rozhodně sáhněte po kozlíku lékařském. Působí jako mírné sedativum, uklidňuje při nervozitě a vyšší dávka působí jako hypnotikum – jen s tím rozdílem oproti lékům, že nemá žádné vedlejší účinky. K léčebným účelům se používá oddenek, nejlépe sbíraný během května. Je dobré jej usušit přirozeným způsobem na čerstvém vzduchu na chráněném místě. Oddenek pak můžete umlít na prášek. Jednu čajovou lžičku prášku zalijete vroucí vodou. Necháte 15 minut louhovat, přecedíte a pijete mírně zchladlé. Při nervozitě stačí dát jednu čajovou lžičku na 250 ml vody, při nespavosti můžete dát až 2 čajové lžičky na 250 ml vody.

lemon
Zdroj foto: Amitchell125, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Meduňka lékařská

Dalším výborným sedativem je meduňka lékařská. Sbírá se z ní zejména list nebo celá nať. Můžete ji používat čerstvou i sušenou. Sušit je však potřeba rychle, nikoliv ale na přímém slunci. Čaj z meduňky můžete popíjet každý večer tak 2 hodiny před ulehnutím ke spánku. Výhodou meduňky je také to, že uklidňuje, snižuje stres a upravuje zažívání. Kdybyste si chtěli dopřát něco jiného než meduňkový čaj, můžete si připravit meduňkový likér.

trezalka
Zdroj foto: Bff, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Třezalka tečkovaná

Každý ví, že třezalka je bylinka proti nervozitě, stresu i mírným depresím. Je ale vhodná i jako prostředek pro příjemné usínání. Můžete použít čaj nebo tinkturu. U třezalky je třeba jen dávat pozor na sluneční záření – mohlo by vyvolat reakci na kůži, a dále je potřeba se ujistit, že léky, které pravidelně užíváte, jsou kombinovatelné s touto bylinkou; u některých léků může totiž snižovat jejich účinky (zejména u hormonální antikoncepce, léků na ředění krve nebo kardiotonik) – informujte se u svého lékaře.

vrbovka
Zdroj foto: kallerna, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Vrbka nebo vrbovka úzkolistá

Tato bylinka snižuje nervozitu, dokáže si poradit s bolestmi hlavy i s migrénou a díky tomu navozuje příjemný spánek. Sbírají se především listy – dají se použít čerstvé i sušené (sušit na chráněném místě v bedýnkách vyložených pečicím papírem, ne na přímém slunci), občas se sbírá i květ, kvetoucí nať nebo oddenek. Všechny části rostliny obsahují podobné účinné látky. Z listů je možné připravit si čaj. Mladé listy můžete přidávat do salátů. Vrbku je vhodné kombinovat s třezalkou.

chmel
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Chmel otáčivý

A teď nemáme na mysli pití piva před spaním, i když i to může přivodit spánek. Při dlouhodobém používání však nebude spánek natolik silný a zdravý, abychom mohli pití piva považovat za účinný lék proti nespavosti ? Rozhodně lepším způsobem bude koupel z chmelových šištic, popř. chmelových výhonků. Asi 4 hrsti chmele zalijte litrem vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat. Poté přeceďte a vlijte do koupele 38 °C teplé. Koupejte se asi 20 minut. (Podobné koupele si můžete připravit i z výše uvedených bylinek nebo třeba z levandule či rozmarýnu. Bylinky můžete také podle potřeby kombinovat.)

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here