Máte ztučnělá játra? Podívejte se do seznamu bylinek, které vám pomohou

pampelisky
Zdroj foto: envato

Ztučnělá játra nejsou dnes žádnou výjimkou. Na vině je nesprávná životospráva, alkohol, nedostatek pohybu… Ale neházejte flintu do žita. Játra jsou jediným orgánem v těle, který se dokáže regenerovat. Vyzkoušejte osvědčené bylinky.

ostropestrec mariansky
Zdroj foto: cs.wikipedia.org/                    Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský

Bylinkou, která vaše játra do zpátky do pohody, je bezesporu ostropestřec mariánský. Pomáhá preventivně i při potížích, jako jsou žloutenka, mononukleóza nebo cirhóza jater. Ostropestřec zakoupíte v prodejnách zdravé výživy i v lékárnách, a to buď jako sušená semena vhodná na čaj, jako tinkturu z pupenů, nebo jako prášek (drcený také ze semen), který se dá přidávat do nápojů nebo jídel.

POZOR: Ostropestřec není vhodný pro těhotné a kojící ženy a také by se mu měli vyhýbat lidé s vysokým krevním tlakem!

pampeliska
Zdroj foto: envato                  Pampeliška/Smetanka lékařská

Pampeliška/Smetanka lékařská

Pampeliška, zejména tedy její kořen, má tolik léčivých látek, že se zde najde i něco na játra. Pomáhá totiž metabolizovat tuk, který se v játrech nachází. Očistná kúra, kterou si připravíte z kořene pampelišky – čerstvého i sušeného, zalijete vroucí vodou a necháte 15 minut louhovat, poté přecedíte a pijete teplé 2x denně. Kúru dodržujte 14 dní a pak si dejte týden pauzu. Pak můžete zase 14 popíjet čaj.

TIP: Čaj by se měl pít neslazený, ale protože je velmi hořký, zkuste jej přisladit medem od včelaře, nebo stévií.

benedikt lekarsky
Zdroj foto: es.m.wikipedia.org                        Benedikt lékařský

Benedikt lékařský

Kromě žlučníku a nervové soustavy příznivě ovlivňuje také játra. Podporuje totiž zažívání a tvorbu žaludečních šťáv, protože obsahuje hořčiny, silice a třísloviny. Ne nadarmo se mu říká hořký bodlák, ostropes nebo zaječí ouško. Sbírá se nať, kterou je možné usušit, nebo naložit do lihu/vodky a vyrobit si tinkturu.

cekanka obecna
Zdroj foto: es.wikipedia.org                      Čekanka obecná

Čekanka obecná

Kořen nenápadné čekanky léčí téměř všechny vnitřní orgány, játra nevyjímaje. Působí dokonce i při otravách jater. Kořen si nasbírejte sami – nejlépe na podzim, kdy se do něj stahují všechny účinné látky, usušte při 50 °C a používejte nastrouhaný, zalitý horkou vodou. Dříve se tak používal jako náhražka kávy, ale játra vám vyčistí spolehlivě.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.zdravezdravi.cz, www.bylinkyprovsechny.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here