Jedno zimní koření je dokonale univerzální

cloves
Foto: envato

Hledáte zimní koření, které můžete přidat do jakéhokoliv jídla? Které vás zahřeje na těle i na duši? Pak sáhněte po hřebíčku. Ten splňuje všechny tyto požadavky na jedničku.

Co je to hřebíček

Hřebíček je sušený kalich s poupětem hřebíčkovce kořenného (lat. Syzygiumaromaticum, syn. Eugenia caryophyllata). Tato rostlina pochází původně z Moluk, což je souostroví v Indonésii. Používá se zejménak ochucování sladkých potravin, ale také rýže nebo masa. Díky svému výraznému aroma je také součástí různých kořenících směsí. Hlavní složkou hřebíčku je hřebíčková silice, což je fenol, resp. sloučenina eugenol. Eugenol působí jako lokální anestetikum a má antiseptické účinky, proto se často používá v zubním lékařství.

Jak se hřebíček využívá v kuchyni

Hřebíček je aromatické koření, které se používá při vaření, pečení a přípravě nápojů k tomu, aby jídlu dodal bohatou a pikantní chuť. Kromě chuti má také výraznou vůni a je oblíbenou přísadou v mnoha kuchyních po celém světě. Na následujících řádcích vám přinášíme tipy, jak hřebíček využít nejen v zimních receptech.

Dried and powdered cloves on a wooden table
Foto: envato

Příprava horkých nápojů

Když přidáte pár kousků hřebíčku do horkého ovocného čaje, horkého punče či jiného horkého nápoje, získáte bohatou a příjemnou chuť a vůni. Ostatně v punči nebo svařáku je hřebíček naprosto nepostradatelný. Nezapomeňte nápoj před podáváním přecedit. TIP: Stejně tak se dá hřebíček přidat do horké čokolády nebo kávy. Zvýrazní totiž jejich chuť a vůni.

Kořenicí směsi

Hřebíček je klíčovou přísadou do kořenicích směsí, jako je například klasická hřebíčková směs používaná při vaření šunky. Takovou směs si můžete připravit sami, nebo zakoupit hotovou. Zdá se vám vaření šunky doma příliš pracné? Zkuste si koupit šunkovar a uvidíte, že to zvládnete.

Vaření a pečení masa

Hřebíček se často používá při vaření masa, ale také při dušení a pečení. Možnosti jsou dvě: buď hřebíčky zapícháte do masa, aby mu dodaly pikantní chuť, nebo je přidáte do omáčky, která tak získá klasickou chuť i aroma.

Do omáček a polévek

Hřebíček může být přidán do různých omáček a polévek, zejména do těch, které mají silnější a bohatou chuť. Patří sem guláš, gulášová polévka a další.

Do pečení a dezertů

Hřebíček lze přidat do různých pečených dobrot, jako jsou jablečné štrůdly, jablečný, hruškový nebo jiný ovocný závin nebo pudinky, aby dodal exotickou příchuť.

Kořenicí pasta nebo marináda

Vytvořte si vlastní kořenicí pastu nebo marinádu a přidejte do ní hřebíček. Tato směs dodá pokrmům zajímavou chuť a vůni. Marinované maso pak můžete péct nebo grilovat.

Pamatujte na to, že hřebíček má výraznou chuť, a proto je třeba jej používat s mírou, abyste nepřebili ostatní chutě v pokrmu. Při vaření je také důležité dbát na to, aby byl hřebíček snadno odstranitelný z jídla, protože jeho ostrá chuť může být nepříjemná v ústech, pokud na celý hřebíček náhodně narazíte při žvýkání.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, www.ireceptar.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here