Taky jste s blížící se zimou hodili flintu do žita a rezignovali na veškeré pěstování bylinek s rozhodnutím, že budete přes zimu používat jen ty sušené, popřípadě mražené? Ale ne. Vždyť i doma za oknem se bylinkám daří a některým dokonce lépe než venku.
Bazalka
Klasickou bylinkou, které se doma daří víc než venku, je bazalka. Je to způsobeno tím, že její listy jsou velmi křehké a rychle se poničí jak větrem, tak silným deštěm. Doma za oknem jí bude mnohem lépe. Zvolte ale místnost, kde se příliš netopí, pravidelně ji zalévejte a zejména kontrolujte, zda její listy nejsou napadeny molicemi – to je snad jediné nebezpečí, které jí doma hrozí. Molice jednoduše zničíte volně prodejnými přípravky, ale nepodceňujte to, protože jinak se vám rychle rozšíří i na ostatní doma pěstované rostliny. Pro domácí pěstování se hodí bazalka zelená i červená.
Řeřicha
Tak tato bylinka se snad ani venku pěstovat nedá. Doma se jí daří výborně, rychle klíčí, stačí jí vlhký substrát či jen vata, do 3 dnů můžete sklízet lístky a hlavně: má opravdu mnoho vitamínů, které jsou v zimě potřeba, zejména dostatek vitamínu C. Používejte ji do salátů nebo ozdobte chléb s máslem.
Petržel
Další bylinkou, kterou můžete pěstovat doma v květináči, je petržel. Ať se rozhodnete pro variantu hladkolistou, či kadeřavou, nikdy neuděláte chybu. Celou zimu budete mít čerstvou nať do polévek a na zdobení vařených brambor. Pozor jen na to, že petržel opravdu dlouho klíčí (až několik týdnů), takže ji vysévejte s předstihem.
Pažitka
I pažitce se daří doma za oknem. Klíčí rychleji než petržel, takže budete mít sklizeň dříve. Také jí svědčí méně vytopená místnost a pravidelná zálivka. Při pravidelném sestříhávání vám nevykvete a opět doroste. Tak budete mít čerstvou nať do polévek a salátů po celou zimu. Takže, teď už si jen připravte květináčky se substrátem, semínka a můžete se pustit do pěstování bylinek. Hodně štěstí!