Zelený čaj: V dnešní době můžeme směle říci, že pití zeleného čaje má rozhodně blahodárné účinky na naše tělo. Jen škoda, že v našich podmínkách se nepije tak často jako třeba v Japonsku a Číně. Možná by jeho zvýšená spotřeba pomohla snížit výskyt některých druhů rakoviny.
Proces zpracování
Černý a zelený čaj se neliší ani tak svým původem, protože oba druhy se vyrábějí z čajovníku čínského, ale způsobem zpracování. Zatímco lístky na výrobu černého čaje procházejí oxidací, jsou narušeny a suší se asi týden, lístky na výrobu zeleného čaje neprocházejí oxidací, nejsou narušeny a suší se na pánvích pouhé dva dny.
Příprava
Neméně důležitá je však také příprava, jak si čaj připravujeme doma. Je potřeba sypaný zelený čaj zalít vodou o teplotě 60 až 80 °C, a to nejlépe tak, že máme rychlovarnou konvici, na které jde nastavit teplota varu. Pokud ne, můžeme nechat vroucí vodu (100 °C) pár minut vychladnout, ale chuť čaje již nebude taková.
A nyní benefity pití zeleného čaje
Abychom se dočkali slibovaných benefitů pití zeleného čaje, museli bychom ho pít pravidelně, a to alespoň 5 šálků denně. Nebojte se, i když se uvádí, že zelený čaj povzbuzuje, je možné jej pít i večer, protože na rozdíl od kávy současně i uklidňuje.
Dále má zelený čaj antioxidační účinek, což způsobují zejména chlorofyl a polyfenoly. Antioxidační účinek znamená, že zelený čaj ničí volné radikály, a tím udržuje naše buňky zdravé.
Dále má výrazný vliv na zneškodnění rakovinotvorných buněk i na zastavení tvorby metastáz. U některých nádorů již byla klinicky potvrzena pomocná síla zeleného čaje – jedná se zejména o nádory slinivky, tlustého střeva, žaludku, močového měchýře, prsy či rakoviny kůže. Ovšem některé studie potvrzují snižování výskytu rakoviny až u 10 a více šálků zeleného čaje denně.
Některé studie uvádějí, že působí pozitivně i u chorob, jako je Crohnova choroba, roztroušená skleróza a další.