Můžeme zelený čaj považovat za léčivý?

caj
Zdroj foto: pixabay

Zelený čaj: V dnešní době můžeme směle říci, že pití zeleného čaje má rozhodně blahodárné účinky na naše tělo. Jen škoda, že v našich podmínkách se nepije tak často jako třeba v Japonsku a Číně. Možná by jeho zvýšená spotřeba pomohla snížit výskyt některých druhů rakoviny.

Proces zpracování

Černý a zelený čaj se neliší ani tak svým původem, protože oba druhy se vyrábějí z čajovníku čínského, ale způsobem zpracování. Zatímco lístky na výrobu černého čaje procházejí oxidací, jsou narušeny a suší se asi týden, lístky na výrobu zeleného čaje neprocházejí oxidací, nejsou narušeny a suší se na pánvích pouhé dva dny.

zeleny caj
Zdroj foto: pixabay

Příprava

Neméně důležitá je však také příprava, jak si čaj připravujeme doma. Je potřeba sypaný zelený čaj zalít vodou o teplotě 60 až 80 °C, a to nejlépe tak, že máme rychlovarnou konvici, na které jde nastavit teplota varu. Pokud ne, můžeme nechat vroucí vodu (100 °C) pár minut vychladnout, ale chuť čaje již nebude taková.

A nyní benefity pití zeleného čaje

Abychom se dočkali slibovaných benefitů pití zeleného čaje, museli bychom ho pít pravidelně, a to alespoň 5 šálků denně. Nebojte se, i když se uvádí, že zelený čaj povzbuzuje, je možné jej pít i večer, protože na rozdíl od kávy současně i uklidňuje.

Dále má zelený čaj antioxidační účinek, což způsobují zejména chlorofyl a polyfenoly. Antioxidační účinek znamená, že zelený čaj ničí volné radikály, a tím udržuje naše buňky zdravé.

Dále má výrazný vliv na zneškodnění rakovinotvorných buněk i na zastavení tvorby metastáz. U některých nádorů již byla klinicky potvrzena pomocná síla zeleného čaje – jedná se zejména o nádory slinivky, tlustého střeva, žaludku, močového měchýře, prsy či rakoviny kůže. Ovšem některé studie potvrzují snižování výskytu rakoviny až u 10 a více šálků zeleného čaje denně.

Některé studie uvádějí, že působí pozitivně i u chorob, jako je Crohnova choroba, roztroušená skleróza a další.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here