Zdražili vám energie, topíte méně a bojíte se nachlazení? Vsaďte na bylinky a prevenci

bylinka

Bylinky jsou účinnými bojovníky proti nachlazení. Díky svým léčivým účinkům nám uleví od příznaků nemoci, některé lze užívat pravidelně jako prevenci.

Vytápění je stále dražší, zvyšuje se cena za kwh elektřiny, ale i plynu a trendem dneška je šetření a snižování teploty v místnosti. Pokud se obáváte toho, nižší teplotu „odskáčete“ nachlazením, můžete preventivně využít bylinky, které pomohou zvýšit vaši odolnost a nastartovat imunitu, případně je využít, pokud už nachlazení neujdete. Které to jsou?

Echinacea

Echinacea je bylina, která je známá pro své protizánětlivé vlastnosti. Je to také silný imunostimulant, který může pomoci tělu bojovat proti infekci. Obsahuje totiž jednak polysacharidy, které stimulují imunitní buňky na sliznicích, dále pak polyfenoly, která se přirovnávají k přírodním antibiotikům proti bakteriím a virům. Echinacea je tedy přírodní prevence nachlazení, ale také v případě onemocnění také léčba. Echinacea by se měla užívat okamžitě po prvních příznacích nemoci třikrát až čtyřikrát denně. Neměla by se používat dlouhodobě. Užívat by se neměla v těhotenství, při lupénce a roztroušené skleróze. Echinacea umí rozproudit lymfu, což urychluje odplavování škodlivých látek z těla. Rostlinu jde pěstovat doma na záhoně, jde o mohutnou 140 centimetrů vysokou trvalku. Její jméno je odvozeno od latinského výrazu echinos pro ježka, tomu je totiž podobný střed květiny. Léčivé jsou tři druhy echinacey, echinacea purpurea – třapatkovka nachová, echinacea angustifolia – třapatkovka úzkolistá a echinacea pallida – třapatkovka bledá.

Meduňka

Meduňka je bylina, která má protizánětlivé a antivirové vlastnosti. Může pomoci zmírnit symptomy nachlazení, jako je kašel a bolest v krku. Také může pomoci uvolnit křeče v dýchacích cestách, což umožňuje volnější dýchání. Latinské jméno pro meduňku je Melissa officinalis a patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Meduňka se v tradiční medicíně používá pro uklidnění a proti nespavosti, ale také může být užitečná při zmírnění příznaků nachlazení, jako jsou bolest v krku, kašel a ucpaný nos. Meduňka se často připravuje jako čaj, kdy se lžíce suchých listů meduňky zalije horkou vodou a nechá se louhovat asi 5 minut. Tento čaj se může pít 2-3x denně pro zmírnění příznaků nachlazení. Nicméně, jako u všech bylinných přípravků, je důležité se poradit s lékařem před použitím, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Šalvěj

Šalvěj je bylina, která má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Může pomoci zmírnit symptomy nachlazení, jako je bolest v krku a kašel. Také může pomoci uvolnit hlenu v dýchacích cestách. Šalvěj (latinsky Salvia officinalis) je aromatická bylina, která má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Díky těmto vlastnostem může být užitečná při zmírnění příznaků nachlazení, jako jsou bolest v krku a kašel. Existuje několik způsobů, jak lze šalvěj využít k úlevě od nachlazení. Připravit si můžete čaj z listů šalvěje. Lžíci sušených listů šalvěje zalijeme horkou vodou a necháme louhovat asi 10 minut. Poté čaj sceďte a můžete ho pít 2-3x denně. Tento čaj může pomoci ulevit od bolesti v krku a uvolnit ucpaný nos. Šalvějový čaj lze použít jako ústní vodu pro proplachování. Přidání soli může pomoci zmírnit zánět a bolest v krku. Dále lze inhalovat páru z esenciálního oleje šalvěje. Několik kapek esenciálního oleje z šalvěje přidáme do horké vody a vdechujeme páry, což může pomoci uvolnit ucpaný nos a ulevit od bolesti v krku. Při použití šalvěje jako léčivé byliny je důležité si uvědomit, že by neměla být užívána v těhotenství nebo při kojení. Stejně jako u jakéhokoliv přírodního produktu, je důležité se před použitím poradit s lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.

———-Komerční článek———-

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here