Zavinutka obsahuje silici thymol, která vám pomůže nejenom v období virových infekcí

zavinutka podvojna
Zdroj foto: pixabay

Znaly ji už naše babičky. Zavinutka podvojná (Monarda didyma) je totiž opravdu nenáročná a na zahrádce se spokojí s malým kouskem místa. A navíc se nemusíte rozhodovat, jestli si na svou zahrádku pořídíte okrasnou nebo užitkovou rostlinu. Zavinutka podvojná totiž hravě zastane obojí.

Pochází se Severní Ameriky (stejně jak třeba třapatka nachová) a její léčivé využití se do Evropy dostalo právě od severoamerických indiánů. Takže i když vypadá jako původní součást naší přírody, musíme vás zklamat

Zavinutka zahrádku zkrášlí a dodá jí užitkovost

zavinutka
Zdroj foto: pixabay

Opravdu nepřeháníme. Její tmavě růžové éterické květy vypadají nádherně. Do výšky se mohou vypínat na 70-130 centimetrů dlouhých stoncích a jako bonus nádherně voní. A nepřilákají k záhonku jenom vás, milují je totiž i motýl a včely. Jim poskytnou nektar, vám zase léčivý čaj.

Mimochodem zavinutka podvojná květe opravdu celé léto, tzn. od května až do října. Zabrání jí v tom teprve silnější mrazíky a ubývající sluneční svit. V průběhu let se pak rozrůstá do mohutných trsů, takže ji doporučujeme každý 3-4 rok rozsadit. Přebytky pak mohou posloužit jako ozdoba jiného koutu zahrady, ale i jako milý dárek.

Věděli jste, že: původní zavinutka podvojná se pyšní výhradně rudými květy, ovšem dnes jsou již k dostání i šarlatově červené?

Léčivka indiánů – jak ji sklízet a pěstovat

Jak už jsme si předeslali, zavinutka je vcelku nenáročná. Potřebuje sice osluněná místa, ovšem kvést bude i v polostínu, byť ne tak intenzivně. Zálivku vyžaduje pouze během delších období sucha. Ale pozor – přelévání nesnáší. A co do půdy má nejraději tu lehkou, humózní a velmi dobře propustnou.

Pokud ji chcete sklízet, můžete sbírat celou rozkvetlou nať. Hodí se do salátů a polévek. Jednotlivé listy lze trhat i samostatně a to nejlépe ještě předtím, než zavinutka vykvete. Jedlými květy lze zdobit dezerty nebo třeba chlebíčky. A nať lze zase sušit svázanou na vhodném místě a posléze ji uskladnit ve vhodné nádobě.

Zavinutka podvojná a její léčivé využití

Ze všech účinných látek je v zavinutce nejvíce ceněn thymol. Jde o přirozeně antiseptickou silici, používanou zejména k léčbě infekcí hrdla a horních cest dýchacích. Nejúčinnější je čaj, připravený z jedné lžičky sušených lístků nebo dvou lžiček čerstvých. Stačí je zalít horkou vodou a počkat deset minut.

Kromě pití čaje je také doporučováno jeho pravidelné kloktání a vyplachování úst. To pomáhá odplavit choroboplodné zárodky pryč z těla. Čaj ze zavinutky si proto dopřejte vždy, když se vracíte z míst s vysokou koncentrací lidí, kde vám hrozí potenciální riziko infekce.

A zavinutka podvojná je skvělá i při léčbě průduškových obtíží. Pokud ji použijete jako inhalaci, pak vám její silice rychle a účinně uvolní dýchací cesty opravdu do hloubky.

Čaj se používá rovněž při trávicích obtížích, při protirevmatické léčbě i jako pomocník při menstruačních obtížích. A obklady se uplatní i na ekzematózní a jinak nezdravou pleť.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here