Zavinutka podvojná

Zavinutka podvojná, latinsky Monarda didyma, je trvalka dorůstající do výšky až 1,5 metru řadící se do čeledi hluchavkovitých. Tato bylina vytváří trsy jednotlivých až půlmetrových lodyh, její listy jsou zelené a opadavé. Květy bývají sytě červené barvy, tvořící pětizubý kalich. Zavinutka má velmi příjemnou vůni. Kvete během měsíců června až října.

zavinutka podvojná

Výskyt

Zavinutka podvojná pochází se Severní Ameriky. V současné době se pěstuje spíše jako okrasná květina, a to nejen ve státech Severní Ameriky, ale již i v Evropě a Asii. Daří se jí na místech se slunečním svitem, ovšem ne na přímém slunci, ale zároveň ve vlhké půdě. Během let pěstování se rostlinu podařilo vyšlechtit do několika barevných kombinací.

Léčivé účinky

  • harmonizuje trávení, ulehčuje zažívací potíže
  • působí jako protizánětlivá prevence
  • ulevuje od horečky, uvolňuje dýchací cesty, pomáhá při zánětu průdušek a bolestech v krku
  • uvolňuje bolesti zad, působí proti revmatismu
  • ulevuje od menstruačních bolestí
  • zevně se přikládá na problematickou pokožku, při alergiích pokožky a ekzémech

Pěstování

Pro pěstování jsou vhodná světlá místa, nikoli přímá sluneční záření, nejvíce vyhovující je polostín. Rostlinu je potřebné pravidelně zalévat. Období pro zasetí je jaro nebo podzim s dobře vyhovující propustnou půdou. Množí se rozdělením trsů během stejných ročních období. Rostlina se následně suší.

Lékařství

Rostlina byla vysoce uznávaným prostředkem pro léčení revmatu. Aplikuje se při onemocnění dýchacích cest, které může doprovázet zimnice. Velmi příznivě působí i při zánětu průdušek. Je možné ji využít v podobě kloktadla na bolesti v krku. Zároveň je prokázáno, že bylina uvolňuje a pomáhá v období menstruačních bolestí.

Zdraví prospěšné účinky

Ze zavinutky lze připravit dokonce i olej, jež je velice oblíbeným prostředkem při provádění masáže zad. Nicméně její blahodárné účinky ocení i každá žena – kromě úlevy od menstruačních bolestí je velmi oblíbený balzám z této byliny, jež je v této oblasti často využíván.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů