Věděli jste, že léčivé účinky echinacey byly objeveny náhodou?

třapatka

Echinaceu alias třapatku si oblíbili zahradníci kvůli jejím krásným květům i bylinkáři, pro které má velký význam při nachlazení a dalších onemocněních. Ale věděli jste, že původně byla tahle půvabná kráska třapatka indiány využívána jen jako prostředek proti bolesti hlavy? Změnil to až jeden tak trochu špatný překlad…

Pokud vás někdy zajímalo, jak se původní národy dozvídaly o léčivých účincích rozličných bylin, může vám echinacea poskytnout velmi dobrý tip. V Severní Americe je totiž nazývána „kořenem losů.“ Ano, právě tato zvířata vyhledávala její kořeny, když byla zraněná nebo nemocná a jejich chování neuniklo ani indiánům, kteří je stopovali. A ti začali jejích možností brzy využívat po svém…

Z Ameriky až do Evropy díky náhodě

Život v Americe rozhodně nebyl snadný a není divu, že přistěhovalci mnohdy hledali pomoc na mnoha frontách, včetně indiánských šamanů. Právě oni jim třapatku doporučili jako skvělý lék na všechny možné neduhy, nejvíce si jí však cenili pro její schopnost rychlého působení na nepříjemné bolesti hlavy.

A právě tuhle poznámku, zapsanou indiánským jazykem, špatně přeložil jeden švýcarský obchodník. Z bolesti hlavy se tak stalo nachlazení a s tímhle doporučením doputovala echinacea až do Evropy. A světe div se, ono to fungovalo. Když se na omyl nakonec přišlo, ukázalo se, že to vlastně žádný omyl není. Naopak, v Evropě začali původní americkou bylinku využívat lépe než její původní objevitelé!

I dnes je pro nás echinacea důležitým prostředkem v boji proti nachlazení a pomáhá i při posilování imunitního systému. V čajích a dalších směsích se pak nejčastěji používají dva druhy: třapatka nachová (Echinacea purpurea) a třapatka bledá (Echinacea pallida).

Není třapatka jako třapatka…

I když se působení obou druhů třapatek díky obsahu prospěšných fenolů na mnoha místech prolíná, přece jen je každá z nich primárně vhodná trochu na něco jiného. A jak se v tom vyznat? Podívejme se na malý přehled.

Měli byste vědět: Fenoly jsou sloučeniny, kontrolující aktivitu řady buněčných receptorů a enzymů. Tyto procesy chrání rostlinu před infekcemi a působením UV záření. V našem organismu pak působí také jako účinný antioxidant.

Začněme se známější třapatkou nachovou (Echinacea purpurea). Ta vám nejvíce pomůže v boji s běžným nachlazením, rýmou a infekcí močových cest. Třapatka bledá (Echinacea pallida) je zase expertkou na chřipky. Obě pak mají blahodárný vliv na náš imunitní systém a dodávají organismu tolik potřebnou sílu a energii, bez které se žádný boj s nemocí zkrátka neobejde.

Nemají rovněž prakticky žádné vedlejší účinky. Neměli by je užívat pouze lidé s autoimunitními onemocněními. Třapatky totiž činnost imunitního systému stimulují.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here