Třapatka nachová, latinsky Echinacea purpurea je vytrvalá, až 1 metr vysoká bylina. Patří do čeledi Hvězdnicovité. Její lodyha je přímá a drsně chlupatá. Má řapíkaté listy, které jsou kopinatě vejčité, drsně chlupaté, a na okraji pilovité. Soubory květů se nachází na konci lodyhy a jsou složeny z jazykových, nachových květů okrajových a z trubkovitých hnědých květů, jež jsou umístěny na květním lůžku.
Výskyt
Původ rostliny je ze Severní Ameriky, odtud se dostala k nám do Evropy. Hojně se vyskytuje na záhonech, kde je uměle vysazována. Je velmi oblíbená pro svou krásu a trvalost.
Léčivé účinky
- tlumí bolest
- podporuje odolnost organismu vůči nemocem
- působí protizánětlivě
- používá se na špatně se hojící rány
- má protinádorové účinky
- používá se při chronických zánětech klubů, žaludečních vředech, prostatických potížích či alergiích
- přírodní antibiotikum
Pěstování
V minulosti byla rostlina využívána indiány. U nás ale nezdomácněla, pro svůj vzhled se pěstuje v parcích a zahradách. Třapatka má ráda slunné počasí, není náročná, řadí se mezi okrasné trvalky. Rozmnožuje se díky semenům, oddělením trsů nebo klasickým zakořeněním řízků.
Lékařství
Nejvíce účinný a nejpoužívanější je kořen rostliny. Méně se uplatňuje nať a květ rostliny. Třapatka je výborná rostlina, ale dávkovat se musí opatrně, a to kvůli jejímu silnému působení. V dnešní době je předmětem zkoumání její protinádorové působení. Lékaři ji doporučují pacientům podstupující chemoterapii nebo ozařování, působí příznivě na bílé krvinky. Je vhodná na vnitřní i vnější použití, vnitřně formou různých bylinných směsí, čajů, odvarů a zevně se používá ve formě tinktur, mastí, nálevu nebo odvaru.
Sběr a skladování
Z 3 až 4 letých rostlin se na podzim sbírají kořeny. Nať a květ v období květu. Kořeny sušíme nejlépe uměle, a to do 45º. Usušené části balíme nejlépe do pevných papírových obalů, skladujeme na suchém a tmavém místě, ale hlavně dáváme pozor na vlhkost.