Třapatka nachová

Třapatka nachová, latinsky Echinacea purpurea je vytrvalá, až 1 metr vysoká bylina. Patří do čeledi Hvězdnicovité. Její lodyha je přímá a drsně chlupatá. Má řapíkaté listy, které jsou kopinatě vejčité, drsně chlupaté, a na okraji pilovité. Soubory květů se nachází na konci lodyhy a jsou složeny z jazykových, nachových květů okrajových a z trubkovitých hnědých květů, jež jsou umístěny na květním lůžku.

trapatka nachova

Výskyt

Původ rostliny je ze Severní Ameriky, odtud se dostala k nám do Evropy. Hojně se vyskytuje na záhonech, kde je uměle vysazována. Je velmi oblíbená pro svou krásu a trvalost.

Léčivé účinky

  • tlumí bolest
  • podporuje odolnost organismu vůči nemocem
  • působí protizánětlivě
  • používá se na špatně se hojící rány
  • má protinádorové účinky
  • používá se při chronických zánětech klubů, žaludečních vředech, prostatických potížích či alergiích
  • přírodní antibiotikum

Pěstování

V minulosti byla rostlina využívána indiány. U nás ale nezdomácněla, pro svůj vzhled se pěstuje v parcích a zahradách. Třapatka má ráda slunné počasí, není náročná, řadí se mezi okrasné trvalky. Rozmnožuje se díky semenům, oddělením trsů nebo klasickým zakořeněním řízků.

Lékařství

Nejvíce účinný a nejpoužívanější je kořen rostliny. Méně se uplatňuje nať a květ rostliny. Třapatka je výborná rostlina, ale dávkovat se musí opatrně, a to kvůli jejímu silnému působení. V dnešní době je předmětem zkoumání její protinádorové působení. Lékaři ji doporučují pacientům podstupující chemoterapii nebo ozařování, působí příznivě na bílé krvinky. Je vhodná na vnitřní i vnější použití, vnitřně formou různých bylinných směsí, čajů, odvarů a zevně se používá ve formě tinktur, mastí, nálevu nebo odvaru.

Sběr a skladování

Z 3 až 4 letých rostlin se na podzim sbírají kořeny. Nať a květ v období květu. Kořeny sušíme nejlépe uměle, a to do 45º.  Usušené části balíme nejlépe do pevných papírových obalů, skladujeme na suchém a tmavém místě, ale hlavně dáváme pozor na vlhkost.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty