Bylinek, které si můžete splést s jejich obdobně vypadajícími, ale jedovatými druhy, je opravdu dost, proto se jim budeme věnovat i v tomto článku.
-
Přeslička rolní versus přeslička bahenní
Další hojně rozšířenou bylinkou je přeslička rolní. Přeslička má vysoký obsah kyseliny křemičité, silné dezinfekční účinky, podporuje tvorbu bílých krvinek a zvyšuje pevnost cév.
Na její příbuznou je ovšem potřeba dát velký pozor! Přeslička bahenní je poměrně silně jedovatá, obsahuje nebezpečný alkaloid palustrin a látky, které způsobují průjmy, hubnutí a v krajních případech i ochrnutí svalstva.
A jak obě rostlinky rozeznáte?
Jde poměrně o problém, liší se pouze v detailech. Obě rostou na vlhčích místech, přeslička bahenní však potřebuje vlhkosti mnohem více než přeslička rolní. Má také kratší článek větví, než je pochva rostliny. Před každou výpravou na sběr přesličky si nastudujte všechny možné detailní rozdíly!
-
Heřmánek versus rmen
Tato skvělá léčivka dokáže hojit rány a záněty, u nás je velmi rozšířená a oblíbená. Ale i heřmánek si můžete v přírodě splést. Hrozí záměna za rmen rolní, planě rostoucí plevel. Má silnou vůni, podobnou jako heřmánek, i když ne tolik příjemnou. Dříve se i rmen používal k hojení ran, v současnosti už se jako léčivka nepoužívá. Jeho konzumace naštěstí nebezpečná není.
-
Borůvka versus rulík
Rulík je prudce jedovatou rostlinou, jejíž alkaloidy utlumují srdeční činnost a způsobující zástavu dechu. U dítěte k otravě stačí už tři bobule a problém je na světě. Rulík přitom poznáme poměrně snadno, jde o vysoký keřík s kuličkami černé barvy. Větším rizikem je vraní oko, které je nízkou rostlinou se čtyřmi listy a s modrým kulatým plodem uprostřed. Otravy jsou však vzácnější, rostlina má odpornou chuť i zápach.