Určitě znáte pořekadlo: Je toho jako šafránu. A myslí se tím, že je něčeho opravdu málo. Je tomu skutečně tak: šafrán je opravdu vzácné koření, a to již od starověku. Pojďme si o něm něco zajímavého povědět.
Odkud pochází
Šafrán pochází z Asie, pravděpodobně z Turecka, ale dnes se pěstuje nejen v asijských zemích jako v Indii a Kašmíru, ale také ve Španělsku a Francii. Proto se také nejvíce používá v indické, čínské, španělské a francouzské kuchyni.
Proč je tak vzácný a drahý
Jeho cena vychází z toho, že na 1 kilogram koření šafránu se musí nasbírat 100 000 květů, které se sbírají ručně. A pro představu: Z jednoho pole šafránu se nasbírá maximálně 6 kg koření. Z květu se potom získávají blizny, které slouží zejména jako žluté barvivo. Chuť má šafrán podobnou medu, ale je více hořký, pikantní a aromatický.
Jaké má šafrán léčebné účinky
Šafrán se používá odedávna i jako léčivo, a to zejména proto, že stimuluje srdeční činnost, pomáhá při menstruačních bolestech, nadměrné menstruaci apod., ale kromě toho byl u něj zjištěn i protirakovinotvorný účinek. Navíc má prý afrodiziakální účinky, a také napomáhá zažívání. Při malých dávkách uklidňuje nervy, zahřívá a zklidňuje organismus. Nesmí se to však přehánět, při velkých dávkách naopak způsobuje bolesti hlavy a může způsobit i otravu. Šafrán by neměly vůbec konzumovat malé děti, těhotné a kojící ženy!
Kam přidat šafrán v kuchyni
V opravdu malých dávkách – stačí několik blizen nebo špetka mletého šafránu – se hodí na obarvení rýže, italského rizota, špaget, španělské paelly, do rybí polévky nebo do krémových zeleninových polévek, anebo také při pečení do pečiva.