Šafrán. Bylinka, která je po celém světě známá jako vzácné koření

Určitě znáte pořekadlo: Je toho jako šafránu. A myslí se tím, že je něčeho opravdu málo. Je tomu skutečně tak: šafrán je opravdu vzácné koření, a to již od starověku. Pojďme si o něm něco zajímavého povědět.

Odkud pochází

Šafrán pochází z Asie, pravděpodobně z Turecka, ale dnes se pěstuje nejen v asijských zemích jako v Indii a Kašmíru, ale také ve Španělsku a Francii. Proto se také nejvíce používá v indické, čínské, španělské a francouzské kuchyni.

Proč je tak vzácný a drahý

Jeho cena vychází z toho, že na 1 kilogram koření šafránu se musí nasbírat 100 000 květů, které se sbírají ručně. A pro představu: Z jednoho pole šafránu se nasbírá maximálně 6 kg koření. Z květu se potom získávají blizny, které slouží zejména jako žluté barvivo. Chuť má šafrán podobnou medu, ale je více hořký, pikantní a aromatický.

Jaké má šafrán léčebné účinky

Šafrán se používá odedávna i jako léčivo, a to zejména proto, že stimuluje srdeční činnost, pomáhá při menstruačních bolestech, nadměrné menstruaci apod., ale kromě toho byl u něj zjištěn i protirakovinotvorný účinek. Navíc má prý afrodiziakální účinky, a také napomáhá zažívání. Při malých dávkách uklidňuje nervy, zahřívá a zklidňuje organismus. Nesmí se to však přehánět, při velkých dávkách naopak způsobuje bolesti hlavy a může způsobit i otravu. Šafrán by neměly vůbec konzumovat malé děti, těhotné a kojící ženy!

Kam přidat šafrán v kuchyni

V opravdu malých dávkách – stačí několik blizen nebo špetka mletého šafránu – se hodí na obarvení rýže, italského rizota, špaget, španělské paelly, do rybí polévky nebo do krémových zeleninových polévek, anebo také při pečení do pečiva. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here