Vitánie snodárna pro udržení duševního zdraví a lepší sexualitu

vitanie
Zdroj foto. upload.wikimedia.org

Vitánie snodárna: Trápí vás únava, vyčerpání, stres nebo dokonce snížení sexuálního libida? Vyzkoušejte vitánii snodárnou neboli ašvagandu. Řadí se k hlavním bylinám ájurvédské medicíny.

Vitánie snodárná (Withania somnifera) je také známá pod názvem indický ženšen nebo ašvaganda. Řadí se mezi rostliny, které jsou využívány odpradávna a pomohla již celým generacím. Má podobné využití jako pravý ženšen a řadí se mezi nejdůležitější bylinky ájurvédské medicíny.

Najdeme ji od Afriky po Indii, až Blízký východ. Rostlina z čeledi lilkovitých je poměrně nenápadná, dorůstá výšky od půl metru do jednoho metru. Vytrvalý, stálezelený a dřevnatý keřík je hustě porostlý hvězdicovitými chlupy, které mu dávají charakteristickou našedlou barvu. Kvítky rostou na krátkých stopkách a mají žlutozelenou barvu.

Plody svým vzhledem mohou připomínat mochyni, mají červenou až oranžovou barvu a zasazeny jsou v zeleném kalichu, obsahují semena. Roste na kamenitých, suchých až vyprahlých půdách. Má ráda teplá a slunná stanoviště, okraje křovin, místa podél cest, kamenitá stanoviště.

vitanie snodarna
Zdroj foto. upload.wikimedia.org

Vypěstujte si svou ašvagandu

Pěstovat ji můžete i na zahradě, ale naše chladné období nepřežije, tak je lepší ji zasadit do květináče a na zimu uschovat doma. Ideální doba pro výsev je v květnu, stačí jemně zatlačit do půdy, překrýt folií a umístit na slunné místo. Není příliš náročná, potřebuje pravidelnou zálivku a světlé stanoviště.

Zlepšuje usínání a podporuje libido

Vitánie patří mezi adaptogeny, zlepšuje odolnost proti stresu, zvyšuje imunitu, stabilizuje organismus a psychiku. Je známá pro své afrodisiakální účinky, zlepšuje erekci, libido a plodnost, prokrvuje pánev. Zvyšuje kvalitu spermií, odstraňuje sexuální poruchy a ženám navrací hormonální rovnováhu.

Doporučuje se při dýchacích a zažívacích potížích. Stabilizuje hladinu cukru a cholesterolu. Je jednou z nejlepších bylin pro lepší usínání, stabilizaci duševního a fyzického zdraví. Může pomoci při depresích a nervozitě. Podává se jako podpůrná léčba rakoviny. Je skvělým detoxikačním pomocníkem.

Zlepšuje paměť a soustředění, může vykazovat pozitivní účinky u pacientů s neurodegenerativním onemocněním.

Nejčastěji se používá prášek z rozdrceného kořene, také kapsle nebo odvar. Chuť je nejdříve sladká, po chvíli trpká, je dobré nápoj přisladit medem. Má silné účinky, proto by vitánii neměly užívat děti, těhotné a kojící.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here