Trnka obecná neboli slivoň trnka nám evokuje zejména kyselé plody, které jsme jako děti ochutnávaly. Trnka má ale mnoho léčivých účinků a celý keř je vůbec často různorodě využíván.
Jak vypadá trnka
Trnka obecná (lat. Prunus spinosa) je keř, který dorůstá až 3 metrů výšky. Je znám svou hustotou a trny. Kvete na jaře bílými kvítky, z kterých se vytvářejí modré plody se zeleným vnitřkem, které jsou velmi kyselé. Doporučuje se sbírat je až po přemrznutí, kdy se částečně zmírní jejich svíravá chuť.
Co se sbírá a proč
Z trnky se dají sbírat na jaře květy, ze kterých se připravuje čaj. Celoročně můžeme sbírat listy. Na podzim se sbírají plody, ze kterých se vyrábí sirup nebo víno či likér. Kůra se dříve používala jako hnědé barvivo, zejména na vlnu. Trnkové dřevo se hodí na uzení, nebo k vyřezávání figurek.
Co obsahují plody
Plody trnky obsahují vitamíny C a B, karoten, pektin, vápník, hořčík, draslík, fosfor, cukry, kyseliny, třísloviny (ty způsobují charakteristickou chuť) a glykosid amygdalin (ve větším množství je jedovatý, ale při běžném používání nevadí).
Co trnky léčí
Trnky jsou silně močopudné a čistí močové cesty, povzbuzují trávení a zlepšují imunitu, slouží také k detoxikaci organismu. Zevně se odvar z trnek používá na unavenou či stárnoucí pleť, ale i pleť s akné, vyhlazuje vrásky kolem očí, pomáhá při celulitidě či striích, je vhodný i na péči o dekolt. Zevně i vnitřně se mohou trnky použít jako podpůrný lék při křečových žilách.
Jak si vyrobit čaj z trnkových květů a listů
Čisticí a močopudný čaj nejlépe získáte z čerstvých či sušených květů a listů trnky. 1 lžičku květů a 1 lžičku listů (čerstvých či sušených) zalijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme teplé 2 šálky denně, nejlépe ráno a večer.