Trnka obecná

Česky: 

Trnka obecná
Latinsky: 

Prunus spinosa
Slovensky:

Slivka trnková

Léčivé účinky

Česky: Trnka obecná Latinsky: Prunus spinosa Slovensky: Slivka trnková
  • působí při léčbě průjmového onemocnění
  • léčí záněty zažívacího aparátu
  • napomáhá při žaludečních nevolnostech
  • používá se jako kloktadlo pro léčbu zánětu dásní
  • napomáhá při léčbě paradontózy

Použití

Trnka obecná je odpradávna používána pro své léčebné účinky zvláště v podobě kloktadel pro léčbu zánětu v ústní dutině nebo ve formě odvaru, který napomáhá při léčbě zažívacích problémů.

Léčivá síla je v lidovém léčitelství známa po dlouhá staletí. Bylinka nemá žádné vedlejší účinky, proto je dobře snášena i citlivými jedinci.

Používá se při výsadbě živých plotů, najdeme ji v zámeckých zahradách i ve volné přírodě.

Kontraindikace:

Vzhledem k nedostatku vhodných dat se trnka během těhotenství a kojení nedoporučuje

O trnce obecné

Trnka obecná se objevuje na celém území České republiky. Pochází z Asie a západní Evropy. Roste ve formě keře ve výšce kolem pěti metrů. Oválné listy jsou dlouhé až čtyři centimetry a široké kolem dvou centimetrů.

Trnka kvete v období dubna až června jemnými bílými květy, ze kterých se později vyvinou peckovice s trpkou chutí. Používá se květ a plod. Zvláště v květu je velké množství flavonových glykosidů, které rozštěpením uvolňují stopy benzenaldehydu, kyanovodíku a cukry. Dále obsahuje třísloviny, které mají svíravý účinek.

V současném lidovém léčitelství se používá pro léčbu průjmů, na které se používá lihový extrakt, odvar nebo zevně jako kloktadlo.

Domácí recepty

Odvar: Pro léčbu nejrůznějších aftů, zánětů dásní a paradontóze použijeme 1 polévkovou lžíci směsi květu a plodu, zalijeme 300 mililitry studené vody a necháme pozvolna přivést k varu. Následně vaříme tři minuty a poté patnáct minut louhujeme. Popíjíme jednou denně.

Zápar: Z jednoho až dvou čajových lžiček a jednoho šálku vody připravíme zápar. Bylinky vložíme do vroucí vody, přikryjeme a pět minut vaříme. Následně scedíme a pijeme třikrát denně při zažívacích potížích.

Odvar z trnkového listí: Při chřipce a nachlazení pomůže odvar ze sušeného trnkového listí v poměru hrsti listů, povařené po dobu pěti minut ve 250 mililitrech vody. Sceděný a ochucený citronem a medem se pije před spaním.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty