Třezalkový olej se vyrábí z třezalky tečkované, kterou můžeme najít běžně na loukách. Třezalkový olej má široké spektrum využití, na poranění, spáleniny, krevní výrony, masáž či obnovení vitality pokožky.
Třezalkový olej je vyroben z třezalky tečkované (Hypericum perfortum), která roste po celé Evropě, u nás poměrně hojně. Je vysoká přibližně 30 – 100 cm, korunní lístky jsou zlatožluté, tečkované a čárkované. Odpradávna je využívána jako léčivka i k magickým obřadům. Její léčivé účinky jsou velmi rozmanité, zejména působí na nespavost, úzkosti a deprese. Je doporučována též při žaludečních neurózách, nemocech jater, žlučníku a plic, působí antibioticky a protizánětlivě.
Kdy třezalku sbírat
Doba sběru je během června až srpna, sbírají se květy nebo celá kvetoucí nať, nejlépe v poledne za slunného dne. Suší se na stinném místě. Někdy se olej označuje jako Janův olej, podle svatého Jana Křtitele. Po namazání třezalkovým olejem by se člověk neměl vystavovat přímému slunci.
Využití třezalkového oleje
- natírá se na špatně se hojící rány
- tlumí bolest
- používá se na spáleniny či pohmožděniny
- na suchou a problematickou pokožku – zvláčňuje
- na štípnutí hmyzem
- revmatické potíže
- urychluje hojení po zlomeninách
- při aromaterapeutických masážích
- na hemeroidy
- při bolestech kloubů a svalů
- na vymknutý kotník
- přírodní antibiotikum
- lze přidat do koupele
- na akné a ekzémy
- podporuje hojení jizev
Jak vyrobit třezalkový olej
- Sklenici naplníme třezalkovými květy až po okraj.
- Zalijeme za studena lisovaným olejem, třezalkové květy musí být všechny potopeny.
- Nádobu přikryjeme plátnem, přichytíme a necháme na slunném místě stát po dobu 3 týdnů. Olej by měl získat krásně červenou barvu. Je to díky tomu, že třezalka obsahuje barvivo hypericin. Občas láhev protřepeme.
- Po uplynutí doby směs scedíme přes plátno a květy vymačkáme. Uchováváme nejlépe v tmavé nádobě.