Houtýnie, ještěrčí ocas, Bishopova tráva… Pod všem těmito názvy se skrývá zahradnicky vděčná a nenáročná touleň srdčitá (Houttuynia cordata). Je mrazuvzdorná, rychle roste a miluje polostín a vlhká místa. V Asii, která je její domovinou, tak roste třeba i jako plevel na rýžových polích.
Ovšem velmi užitečný plevel, aby se tak řeklo. Uplatní se totiž při léčbě nejrůznějších chorob, ale také jako zajímavá přísada do jídel, která může podle některých tvrzení pomoci s trávením těžkých nebo hůře stravitelných pokrmů.
Čínská nebo japonská? Orientujte se podle vůně
Touleň se dělí do dvou typů: touleň japonskou a touleň čínskou. A jak je od sebe rozeznat? Jednoduše podle vůně. Zatímco ta japonská voní po pomerančích, čínská bylinka vám bude vůní spíše připomínat koriandr. Je proto dobré předem vědět, jak ji budete v kuchyni chtít využívat a podle toho si pořídit konkrétní typ (nebo klidně oba). V léčebném vyžití není nutné dělat rozdíly.
Z botanického hlediska řadíme touleň do čeledi ještěrkovcovité (Saururaceae) a řádu pepřotvaré (Piperales). S pepřem však opravdu nic společného nemá.
Touleň působí antioxidačně a podporuje imunitu
Máte-li v oblibě okrasné půdokryvné rostliny, pak vám touleň na zahradě dost možná roste. Pokud jste ji nehnojili běžnými hnojivy, ale vsadili na ta organická, bez obav si z ní připravte čaj. Stačí vzít jednu nasekanou lžíci natě a přelít ji horkou vodou. Po deseti minutách sceďte a vypijte. Čaj působí antioxidačně a dokáže také podpořit vaši imunitu. Máte tedy v ruce skvělého pomocníka v boji proti podzimnímu nachlazení. Doporučujeme užívat v schématu tří týdnů a týdenní pauzy.
Kontraindikace nejsou známy. Pozor si dejte jen v případě, že trpíte cukrovkou a užíváte některé léky. Touleň totiž dokáže regulovat hladinu cukru v krvi. A kvůli nedostatku informací ji nelze doporučit ani těhotným a kojícím ženám.
Působí i antibakteriálně a antiviroticky
Připravit si ovšem můžete i léčivý obklad. A to tak, že dvě lžíce čerstvé natě vložíte do hrnce, zalijete vodou a přivedete k varu. Ve chvíli, kdy voda začne vřít, tekutinu odstavte a nechte 15 minut louhovat. Sceďte a použijte vlažné jako obklad.
Ten vám pomůže například při léčení oparů a dalších zánětů na kůži, ale vyživuje také pleť a vypíná ji a při pravidelné aplikaci dokáže zesvětlit i pihy nebo stařecké skvrny. Obklad z touleně lze použít i při ošetření vnějších hemoroidů apod. Alergické reakce se prakticky nevyskytují, přesto doporučujeme napoprvé aplikovat trochu odvaru na citlivé místo na těle (např. zápěstí) a 24 hodin počkat. Pokud pokožka nezčervená ani nezačne svědět, pak je všechno v pořádku.
Houtýnie v kuchyni
Ale touleň alias houtýnie vám bude ráda nápomocná i při nejrůznějších kulinářských experimentech. Pamatujte si však, že její listy ztrácejí při tepelné úpravě mnoho cenných látek a zejména éterických olejů. Do pokrmů je proto vždy přidávejte až v samotném závěru vaření nebo aplikujte jen do studené kuchyně.
Listy je ovšem možné i sušit. Sbírejte je však jen na jaře či v létě, ty podzimní velmi rychle hořkou a do pokrmů dodávají nepříjemnou pachuť. A kam se houtýnie hodí? Nejlépe jí to bude slušet v polévkách, salátech, omáčkách či pomazánkách.
Konzumují se zejména listy, ovšem jedlé jsou i oddenky, ty doporučujeme osmažit nebo krátce tepelně podusit. Japonská varianta touleně (s vůní po pomerančích) se pak uplatní i jako jedlá ozdoba dezertů a sladkých jídel.
Měli byste vědět: houtýnii alias touleň srdčitou můžete pěstovat na záhonku i jako pokojovou květinu. Na zimu doporučujeme zakrytí chvojím. Vyhovovat jí bude polostín a vlhká místa.