Česky:
Touleň srdčitá |
Latinsky:
Houttuynia cordata |
Slovensky:
Hutínia srdčitá |
U nás je touleň srdčitá zatím jako léčivka známá spíše jen milovníkům asijské medicíny. Nicméně uplatňuje se hojně jako nenáročná půdokryvná rostlina v zahradách i parcích. Pojďte se tedy s jejími léčivými vlastnostmi seznámit i vy.
Léčivé účinky:
- působí protizánětlivě
- posiluje imunitní systém
- je to antioxidant
- působí antibakteriálně
- zvyšuje aktivitu xanthinoxidázy
- snižuje hladinu cukru v krvi
- má močopudné účinky
- pomáhá proti vráskám
- působí močopudně
- pomáhá na záněty spojivek
- léčí opary
- zesvětluje pleť
- pomáhá při hemoroidech
- pomáhá při kožních onemocněních
- uplatní se při léčbě zánětu močového měchýře a močových cest
- podporuje pravidelnou a bezbolestnou menstruaci
Použití a přípravky:
Touleň srdčitá je především známá svými antioxidačními a protizánětlivými účinky. Kromě toho také snižuje hladinu cukru v krvi a má močopudné účinky. Používá se také v kosmetice – velmi dobře totiž redukuje vrásky, vypíná pokožku a k tomu všemu také zesvětluje její zabarvení a dokonce i pihy.
Hlavními účinnými složkami této bylinky jsou flavonoidy. Ceněn je zejména quercetin a hyperosid. Většina ceněných flavonoidů se nachází ve stonku, plodech, listech a květech. Kořeny u touleně léčivé nejsou. Bylina je také bohatá na další užitečné sloučeniny, mezi které patří například:
- fenolové kyseliny (chlorogenová, chinová, kávová, vanilková,),
- fenolové sloučeniny,
- izochinolinové alkaloidy,
- éterické oleje,
- steroly,
A nesmíme zapomenout ani na minerály, a to zejména na zinek, měď, mangan, draslík, železo a hořčík. Díky vysokému obsahu těchto cenných a účinných látek má touleň srdčitá na naše zdraví mnohé pozitivní dopady.
Mezi ty nejdůležitější patří antioxidační účinek – čaj z touleně zvyšuje absorpci volných radikálů. Ceněn je také protizánětlivý účinek, během něhož je zvyšováno uvolňování prozánětlivých cytokinů, což jako vedlejší efekt také snižuje množství produkovaného oxidu dusnatého, což má (ač to málokdo ví) pozitivní vliv na imunitní systém,
A nesmíme zapomenout ani na antibakteriální účinek, za což zodpovídají zejména éterické oleje. Ty působí proti mnoha druhům známých bakterií, mezi které patří mimo jiné :
- Staphyloccocus aureus,
- Pseudomonas aeruginosa,
- Bacillus subtilis,
- Vibrio chlorae,
- Escherichia coli,
- Bacillus cereus,
- Vibrio parahaemolitycus.
A tytéž látky jsou zodpovědné i za antidiabetický účinek – snižují hladinu glukózy v krvi a zároveň zvyšují citlivost organismu na inzulín.
Stejně důležitý je také antivirový účinek. Touleň vám pomůže v případě, že se potýkáte s herpes viry či HIV. Potěší i diuretický účinek, za který vděčíme vysokému obsahu flavonoidů. A své využití najde i v kosmetice. Do přípravků, určených pro péči o pokožku, se touleň srdčitá přidává z mnoha důvodů. Mezi ty nejčastější patří:
- zpomalení stárnutí pokožky,
- redukce vrásek,
- vypnutí pokožky,
- projasnění pleti,
- zesvětlení pih.
Odvar z touleně při zánětech spojivek
Povařte jednu lžící čerstvé natě v šálku vody. Jakmile teplota dosáhne bodu varu, odstavte z plotny a nechte 15 minut louhovat. Poté přeceďte a do odvaru namočte bavlněnou textilii a přiložte ji na postižené místo. Opakujte 3x denně a to vždy po dobu nejméně 15 minut.
Obklady se uplatní i při léčbě některých kožních chorob či při zesvětlování stařeckých skvrn a dalších problematických míst na kůži. Pomáhají i při hemoroidech nebo léčbě pásových oparů – a to díky svému antivirotickému a antibakteriálnímu působení.
Čaj z touleně při zánětech močových cest nebo problémech s menstruací
Vezměte 10 gramů sušené natě (nebo 15 gramů čerstvé) a zalijte ji horkou vodou. Počkejte 10 minut, sceďte a vypijte. Čaj si dopřávejte třikrát denně při potížích s menstruačním cyklem nebo jako pomocníka při potížích s močovým systémem. Užívejte nejdéle tři týdny (nebo vždy týden před menstruací). Jestliže potíže neustoupí, poraďte se svým lékařem.
Tinktura z touleně jako pomocník při cukrovce
Vezměte dvě velké hrsti čerstvých listů, omyjte a osušte, poté je vložte do vhodné sklenice (pěchujte jen mírně) a zalijte kvalitním alkoholem a nechte na chladném a temném místě stát tři týdny, poté přeceďte a užívejte.
Doporučeno je 15 kapek tinktury 2x denně. Toto množství pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, nikdy však neužívejte souběžně s předepsanými léky proti diabetu, případně se svým lékařem konzultujte jejich množství.
Měli byste vědět: Čínská lidová medicína doporučuje touleň i při bronchitidě nebo akutních zánětech dýchacích cest.
O touleni srdčité
V Asii je touleň velmi oblíbená jedlá rostlina – ke konzumaci jsou totiž vhodné jak pestře zbarvené listy, tak i masité i oddenky (vařené nebo syrové). Usušená a rozemletá se také používá jako koření nebo přísada do kosmetiky. Vzhledem k širokému spektru možných aplikací je škoda, že se její blahodárné vlastností u nás zatím využívají tak málo.
Touleň srdčitá (Houttuynia cordata) je rostlina patřící do čeledi ještěrkovcovitých (Saururaceae). A znát ji můžeme i pod mnoha dalšími jmény: houtýnie, chameleón, Bishopova tráva apod. V tradiční čínské a japonské medicíně je známá pro své léčivé vlastnosti. Surovinou určenou ke sběru jsou kvetoucí nadzemní části rostliny.
Poprvé tuto rostlinu popsal známý švédský přírodovědec Thunberg a to už v roce 1784. Podle něj lze touleň rozdělit do dvou typů:
- čínská – s vůní koriandru,
- japonská – s vůní pomeranče.
Touleň srdčitá se přirozeně vyskytuje v Asii a to v Číně, Koreji, Vietnamu, Japonsku, Bangladéši, Thajsku, Kambodži a Indii. Najdeme ji také na svazích Himalájí až to až do nadmořské výšky 2 400 m. Ve střední Evropě, Spojených státech amerických a na Novém Zélandu je pak cíleně šlechtěna pro zahradnické použití.
S oblibou roste na stinných a vlhkých místech. Touleni svědčí zejména mokré louky, břehy jezer a řek, ale také stinné lesy a rokle. Je mrazuvzdorná a nevadí jí ani teploty pod -17 ° C. V optimálních podmínkách dosahuje výšky 60 cm. Má charakteristicky tvarované listy ve tvaru srdce, které mohou mít podle odrůdy i fialový nebo jinak pestře zbarvený okraj. Květy touleně jsou malé a bílé a objevují se od dubna až do září. Plodem jsou kulovité tobolky.
Lze ji pěstovat také jako zajímavou pokojovou rostlinu, ovšem s možností kulinárního užití při přípravě teplých i studených jídel. Musíme si však uvědomit některé zvláštnosti, které se k použití touleně pojí. Tak především – její listy tepelnou úpravou rychle ztrácejí svou jedinečnou chuť i aroma. Do polévek, salátů nebo omáček je tedy přidáváme nejlépe ke konci vaření, případně je tepelně neupravujeme vůbec.
Chceme-li si touleň přesto nasušit, provedeme to na jaře nebo v létě. Na podzim listy hořknou, oddenky rostliny pak lze i smažit a přidat je jako zajímavou přílohu k masovým pokrmům. Prý je pomáhají lépe strávit, to však prozatím nebylo potvrzeno.
Náš tip: pokud pořídíte touleň v zahradnictví, počkejte s jejím užitím v kuchyni alespoň tři měsíce. Je totiž prodávána jako okrasná a tudíž je hnojena běžnými hnojivy A nejméně takto dlouho trvá, než z ní všechny nežádoucí látky vyprchají. Doma hnojte touleň hnojivem určeným pro bylinky.
Kontraindikace
Neexistují žádné doposud známé kontraindikace pro použití touleně srdčité, ale vzhledem k nedostatečnému množství dat není její užití doporučeno během těhotenství a kojení. Neužívejte ani v případě, že užíváte nějaké léky proti diabetu, případně se o dalším postupu poraďte se svým lékařem.