Svízel povázka – třetí z svízelů s léčivými účinky

svizel povazka
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Svízel povázka: Svízele většinou považujeme za plevele, kterých je nesnadné se zbavit a navíc se nás chytají svými chloupky. Ale tyto rostlinky jsou i léčivé a pomohou s mnoha neduhy.

Jak rostlina vypadá

Svízel povázka (Galium mollugo) je trvalka z čeledi mořenovitých. Dorůstá výšky až 2 metry, avšak lodyha může být jak vzpřímená, tak poléhavá, popř. popínavá. Listy jsou široké, obkopinaté, na krajích a konečcích mají chlupy (papily), kterými se zachytávají například na oblečení. Květy jsou bílé uspořádané do okolíku. Plodem je dvounažka.

Kde se svízel povázka vyskytuje

Tento druh svízele je domácí po celé Evropě s výjimkou nejsevernějších částí. Roste od nížin do podhůří, nejlépe mu vyhovují vlhká stanoviště (vlhčí louky, okolí rybníků, potoků a řek). U nás se s ním nejčastěji setkáte v jižních Čechách.

svizel kvet
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Co se sbírá a proč

Ze svízele povázky se sbírá nať před rozkvětem, dobře se suší a je vhodná na čaje, obklady a koupele. Látky obsažené ve svízeli (třísloviny, flavonoidy, kyselina křemičitá) čistí lymfu i krev, posilují obranyschopnost, čistí ledviny a další vnitřní orgány, pomáhají proti akné, léčí popáleniny, jisté účinky vykazují i proti epilepsii a chudokrevnosti.

Jak si připravit čaj

Čaj si nejlépe připravíte tak, že lžičku natě svízele přelijete 250 ml vroucí vody a necháte 10 minut louhovat, pak přecedíte pijete 2x denně vlažné. Čaj pijeme preventivně na čištění krve a lymfatických cest, při angině, při zánětu močových cest nebo ledvin.

Koupel

Koupel vytvoříte podobně jako čaj, jen s větším množstvím svízele. Asi 2 lžíce nati svízele zalijte 0,5 l vroucí vody. Nechte 15 minut louhovat, přeceďte a přidejte do koupele asi 38 °C teplé. Používejte zevně na pročištění lymfy, při zánětu močových cest, při vyrážkách všeho druhu, ale vhodná je i na uklidnění pocuchaných nervů.

Mast ze svízele

Ze svízele se dá dobře připravit i mast. Asi 2 lžíce drcené sušené nati svízele dejte do kosmetické vazelíny a dobře promíchejte. Nechte 2 dny stát a poté lehce rozehřejte a přeceďte přes plátýnko nebo cedníček. Mast nechte ztuhnout a používejte na akné, vyrážky a popáleniny.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Bellmann Heiko a kol., Atlas rostlin, Euromedia Group, Praha 2016

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here