Svízel syřišťový

Svízel syřišťový, latinsky Galium verum je vytrvalá bylina dorůstající 20-120 cm. Její oddenek je plazivý a přímý, oblý, lodyha není příliš rozvětvená. Květy jsou krásně zlatožluté, medem vonící nebo citrónově žluté – jsou uspořádány v latnatých vrcholících.

Výskytsvizel siristovy

Jde o euroasijský druh, vyskytuje se v nížinách a pahorkatinách, hojně při okrajích cest nebo na suchých trávnících.

Léčivé účinky

  • močopudný účinek
  • uvolňuje křeče
  • léčí záněty
  • odvodňovací schopnost
  • prevence onemocnění ledvin a močových cest
  • léčba revmatismu

Pěstování

Svízel syřišťový není vůbec složitý na pěstování, roste většinou u cest, na mezích, na slunečných stráních.

Lékařství

Svízel byl hojně využíván jako močopudný prostředek, ledviny a močové cesty ozdravoval a zároveň čistil, využívá se též k hubnutí, snižuje chuť k jídlu, napomáhá k odstranění přebytečné vody v těle. Jeho využití je zevní i vnitřní. Vně se používá na koupele proti uhrům a vředům. obklady se přikládají na popáleniny. Využívá se i jeho šťáva, a to při rakovinovém bujení kůže. Je oblíben i v různých čajových směsích. Při epilepsii tlumí záchvatové stavy. Dokonce jeho odvarem můžeme rozpustit ledvinové a žlučové kameny. Kloktání této byliny se osvědčilo i při obrně hlasivek.

Kontraindikace:

Nevhodný pro děti do 3 let a těhotné a kojící ženy.

Sběr a skladování

Nať je sbírána v době květu seříznutím. Umělá teplota na sušení nesmí přesáhnout 40ºC. Typické je pro tuto drogu nepříjemný pach a ostře hořká chuť.

Zajímavost

Svízel syřišťový obsahuje ve 100 g listů asi 1 mg syřišťového fermentu. Tato látka sráží mléko. Proto byl dříve používán k přípravě sýrů. V dnešní době je využívána i jeho další část, a to mladé výhonky, které se používají na problematickou pleť – jako tonikum nebo se využívá na stařecké skvrny na kůži.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty