Štíhlá postava: Nejspíš to také znáte. Pohybu nemáte zdaleka tolik, kolik byste chtěli a poslední přebytečná kila tak zkrátka dolů nejdou a nejdou. Ale nemusíte hned vsázet na nejrůznější umělé doplňky stravy, skvěle vám s tím pomohou i některé bylinky.
Lze vsadit jak na ty, které nám běžně rostou v květináči za oknem, tak i na ty, které začínají z jarem prohřáté půdy teprve vystrkovat hlavičky. Představíme vám staré známé kousky i docela nové tipy.
V hlavní roli hořčiny
Pokud chceme zhubnout, musíme především podpořit správné trávení. Celý proces začíná už v ústech, kdy ty správné látky stimulují tvorbu slin. Ty celý trávicí proces započínají, později se přidává i žaludek, slinivka břišní, játra a nakonec samozřejmě i střeva.
Skvěle nám v tomto pomohou právě hořčiny. Stimulují tvorbu slin i žaludečních šťáv a všech dalších důležitých trávicích sekretů. A jaké rostliny hořčiny obsahují? Například pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris), pampeliška nebo také smetanka lékařská (Taraxacum officinale) či tymián obecný (Thymus vulgaris).
Ale ve hře není jen stimulace. Konzumujeme-li hořká jídla, bude u nás zároveň potlačena chuť na sladké, což se při redukci hmotnosti hodí dvojnásob.
Bylinky, které umí podpořit spalování tuků
Podívejme se na další skupinu bylinek, které nám mohou pomoci k vytoužené štítné linii. Tipli byste si, co mají společného rozmarýn lékařský nazývaný alias rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis), bazalka (Ocimum) či kopr vonný (Anethum graveolens)? Málokdo to ví, ale všechny tyto zelené krásy se pyšní obsahem látek, jež podporují spalování tuků a také odvodňování.
Pokud tedy máte neustále oteklé kotníky anebo trpíte pocitem zvětšeného břicha, i když k tomu není žádný důvod, můžete při svém hledání bylinkové pomoci vsadit právě na tyto stálice.
Čaj pro všechny, kdo bojují s vodnatostí a kilogramy navíc
Jejich použití není nijak těžké. Stačí si připravit čaj. Pokud máte čerstvé bylinky, použijte jednu nasekanou lžíci vybraného druhu (kopr, bazalka nebo rozmarýn), v případě sušených bylinek snižte jejich množství na polovinu.
Bylinky zalijte šálkem (250 ml) horké vody a nechte pod pokličkou louhovat. Po deseti minutách přeceďte a vypijte – samozřejmě bez oslazení. Užívejte před každým hlavním jídlem (alespoň 2x denně) po dobu nejméně tří týdnů, ne však déle než dva měsíce.
Jak vám mohou pomoci kopřivy?
Ale nesmíme zapomenout ani další šikovné zelené pomocnice. Jde o kopřivu dvoudomou (Urtica dioica) a její méně známou sestřenici kopřivu žahavku (Urtica urens). Obě jsou stejné léčivé, přičemž kopřiva žahavka obsahuje dokonce více účinných látek než běžně používaná kopřiva dvoudomá.
Na jaře je vhodné připravovat z jejich mladých lístků čaj (spaříme dvě lžíce listů) nebo je zpracovat jako špenát, případně jinou zelenou složku do jídla. Skvěle doplní dušenou zeleninu a hodí se i k zapékání. A nebojte se. Jakmile kopřivu spaříte, všechny její žahavé chloupky se deaktivují. U mladých listů dokonce leckdy stačí jen jejich promnutí (například v rukavicích) a lze je poté konzumovat i syrové. My však něco podobného spíše nedoporučujeme, popálený jazyk totiž nebývá právě příjemný.
A jak vlastně kopřivy s hubnutím pomáhají? Především pročišťují metabolismus a působí detoxikačně. Mnozí odborníci nedoporučují hubnutí bez detoxikační kúry vůbec začínat. A co dál?
Zlepšují metabolismus tuků – díky nim naše tělo s tuky lépe hospodaří. Využívá je, když je třeba a nadbytečně je neukládá. A v neposlední řadě také kopřivy náš metabolismus posilují. Což je skvělé vzhledem k tomu, že během hubnutí se z ubývajícího tuku uvolňuje do organismu řada toxinů, s nimiž se naše játra a ledviny musí vypořádat. A kopřivy jim k tomu podají pomocnou ruku.