Stévie sladká: Máte v rodině cukrovku a bojíte se, že byste ji mohli zdědit? Nebo si nesprávnou životosprávou přivodit cukrovku typu II? Ano, to všechno je možné, ale pokud změníte pár návyků, můžete se tomuto onemocnění alespoň zčásti bránit. Začněte výměnou bílého cukru za stévii sladkou!
Jak stévie vypadá
Tato nenápadná bylinka pocházející z Jižní a Střední Ameriky (zejména z tropických, popř. subtropických oblastí) dorůstá až 100 m výšky, má drobné vstřícné sytě zelené listy, kvete okolíky drobných bílých květů. Původně byla jednoletou bylinkou, ale postupem z ní byla vyšlechtěna víceletá rostlina.
Co stévie obsahuje
Stévie obsahuje zejména steviol, který stimuluje organismus tak, že je pak citlivější na insulin. Některé studie ukazují, že stévie může snižovat hypertenzi a pozitivně ovlivňovat cukrovku typu II. Zajímavé bezesporu je také to, že žvýkání stéviových listů vede ke snížení špatných bakterií v dutině ústní, a tak se omezuje tvorba zubního plaku, zubního kazu i paradentózy. Avšak jistě bude potřeba ještě dalších studií, zejména pro to, aby se dostatečně prokázalo, že stévie nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky.
Sladidlo se stévií
Stévie se dnes dá sehnat jako doplněk stravy anebo si můžete koupit sladidlo vyrobené přímo ze stévie. Je také používána na ochucování (doslazování) žvýkaček a zubních past. Výhodou je to, že se jedná o nekalorické sladidlo.
Dá se pěstovat i v našich podmínkách?
Ano, stévii si můžete pěstovat jako hrnkovou rostlinu, kterou koupíte v zahradnictví nebo květinářství. Je vhodné ji pěstovat přes léto na zahradě, v zimě pak doma nebo v zimní zahradě. Potřebuje hodně tepla a světla, tehdy tvoří nejvíce sladkých látek. Rostlinku můžete tvarovat řezem i množit pomocí řízků. Listy se pak dají používat jak čerstvé, tak sušené. Někdo je i zamrazuje.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.steviesladka.cz, www.vitalia.cz