Stévii sladkou si dopřejte místo cukru a cukrovka se vám vyhne obloukem

stevie sladka
Zdroj foto. es.m.wikipedia.org

Stévie sladká: Máte v rodině cukrovku a bojíte se, že byste ji mohli zdědit? Nebo si nesprávnou životosprávou přivodit cukrovku typu II? Ano, to všechno je možné, ale pokud změníte pár návyků, můžete se tomuto onemocnění alespoň zčásti bránit. Začněte výměnou bílého cukru za stévii sladkou!

Jak stévie vypadá

Tato nenápadná bylinka pocházející z Jižní a Střední Ameriky (zejména z tropických, popř. subtropických oblastí) dorůstá až 100 m výšky, má drobné vstřícné sytě zelené listy, kvete okolíky drobných bílých květů. Původně byla jednoletou bylinkou, ale postupem z ní byla vyšlechtěna víceletá rostlina.

Co stévie obsahuje

Stévie obsahuje zejména steviol, který stimuluje organismus tak, že je pak citlivější na insulin. Některé studie ukazují, že stévie může snižovat hypertenzi a pozitivně ovlivňovat cukrovku typu II. Zajímavé bezesporu je také to, že žvýkání stéviových listů vede ke snížení špatných bakterií v dutině ústní, a tak se omezuje tvorba zubního plaku, zubního kazu i paradentózy. Avšak jistě bude potřeba ještě dalších studií, zejména pro to, aby se dostatečně prokázalo, že stévie nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky.

stevie
Zdroj foto: es.wikipedia.org

Sladidlo se stévií

Stévie se dnes dá sehnat jako doplněk stravy anebo si můžete koupit sladidlo vyrobené přímo ze stévie. Je také používána na ochucování (doslazování) žvýkaček a zubních past. Výhodou je to, že se jedná o nekalorické sladidlo.

Dá se pěstovat i v našich podmínkách?

Ano, stévii si můžete pěstovat jako hrnkovou rostlinu, kterou koupíte v zahradnictví nebo květinářství. Je vhodné ji pěstovat přes léto na zahradě, v zimě pak doma nebo v zimní zahradě. Potřebuje hodně tepla a světla, tehdy tvoří nejvíce sladkých látek. Rostlinku můžete tvarovat řezem i množit pomocí řízků. Listy se pak dají používat jak čerstvé, tak sušené. Někdo je i zamrazuje.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.steviesladka.cz, www.vitalia.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here