Šrucha zelená: Tato bylinka s dužnatými listy je opravdovou zásobárnou vitamínů, a to v listech, lodyhách, poupatech, květech i semenech. Je opravdu škoda, že je mnohdy opomíjena. Čerstvou dávku vitamínů si totiž můžete dopřávat od června do listopadu.
Co šrucha zelená obsahuje
Bylinka obsahuje zejména velké množství omega-3 mastných kyselin. Dále obsahuje velké množství vitamínu A, také vitamín C a B, železo, hořčík, mangan, draslík, vápník, měď. Její semena pak obsahují zdravé tuky a proteiny.
Jaké má šrucha pozitivní účinky na naše zdraví
Šrucha pomáhá při migrénách a depresích, je prevencí cévní mozkové příhody, působí protizánětlivě, šťáva z listů pomáhá při bolestech ucha, snižuje horečku, účinkuje na suchý kašel, snižuje špatný cholesterol a snižuje krevní tlak, pomáhá při průjmech, při hemeroidech, léčí záněty žaludku a střev. Je vhodná jako léčba při močových infekcích. Zevně se využívá k léčbě kožních infekcí, zánětů prsů (třeba při kojení), opařeninách, spáleninách, ekzémech, oparech, kuřím oku, poštípání hmyzem.
Jak šruchu používat
Ideální je syrová, můžeme ji jíst v salátech, pomazánkách, nebo listy odšťavnit v odšťavňovači. Můžeme ji také vařit – a použít v polévkách, jako špenát, do omelet, nebo omáček.
Lodyhy se dají použít jako falešný chřest, květy zase jako falešné kapary.
Čaj – odvar
Použijeme raději suchou nať, a asi 10 g zalijeme 250 ml studené vody, přivedeme k varu, 10 minut vaříme a 10 minut louhujeme. Podáváme 3x denně na lačno při výše uvedených obtížích.
Prášek
Šruchu usušíme, poté vložíme do mixéru a rozdrtíme na prášek. Uchováváme v chladu a suchu a podáváme 3x denně 1 čajovou lžičku nalačno.
Olejový extrakt
Šruchu natrháme a necháme 3 dny zavadnout. Poté nakrájíme na menší kousky a vložíme do olivového oleje. Ve vodní lázni macerujeme asi 30 minut při teplotě 60–80 °C – nesmí se vařit. Poté překryjeme plátýnkem a necháme macerovat ještě 14 dnů za oknem. Nakonec přecedíme přes plátýnko a uchováváme v lednici. Tento olejový extrakt je vhodný na suchou kůži nebo ekzémy.