Chřest lékařský

Chřest lékařský, latinsky Asparagus officinalis, slovensky asparágus lekársky, lidově bývá označován jako „špargl“. Rostlina patřící do čeledi chřestovité, Asparagacea.

chrest

Léčebné účinky

  • Je bohatý na širokou škálu vitamínů, stopové prvky, kyselinu listovou a antioxidanty.
  • Pomáhá při onemocnění močových cest.
  • Pomáhá při revmatismu.
  • Má projímavé účinky.

Použití a přípravky

Z kraje léta se používá k jídlu jako zelenina.

Čaj uvařený z listů, které se sklízejí uprostřed léta a z kraje podzimu, se používá při revmatismu. Napomáhá také léčit onemocnění močových cest.

Je bohatý na antioxidanty, kyselinu listovou, kyselinu asparagovou, vitamíny A, B, C, E, K, vápník, fosfor, zinek, draslík, jód a vlákninu. Obsahuje také esenciální oleje a riboflavin.

O chřestu lékařském

Chřest lékařský je dvoudomá vytrvalá bylina. Dorůstá výšky až téměř dvou metrů. Má krátký dřevnatý oddenek. Jedlé mladé výhonky rostou na jaře, bývají rozvětvené a nesou jemné členěné zelené „lístky“, fylokladia. Listy jsou na podzim jasně žluté. Během léta kvete zelenavě bílými květy. Na podzim se na samičích rostlinách objevují červené bobule.

V České republice roste vzácně na písčitých úhorech a stráních či ve světlých křovinách, vždy v teplejších oblastech. Na našem území se také pěstuje v tzv. chřestovnách, například na Mělnicku. Lze ho pěstovat i v domácích podmínkách na zahradě. Při sběru je nutné dát pozor na záměnu například s okrasným asparágem, který býval často používán jako přízdoba do kytic.

K užívání doporučujeme zejména čaj, připravený ze zralých listů – tedy z těch, sklizených uprostřed léta nebo na podzim.

Chřestový čaj při onemocnění močového ústrojí

Jednu lžíci nasekaných listů přelijeme šálkem vroucí vody. Po deseti minutách scedíme a okamžitě vypijeme, užíváme 2-3x denně až do vymizení potíží.

Domácí recepty

Chřestová polévka s kokosovým mlékem

15 výhonků chřestu omyjeme, odkrájíme dřevnaté konce a nakrájíme na menší kousky. Oloupeme 2 menší brambory a také nakrájíme na menší kostičky. V hrnci mezitím dozlatova opečeme jarní cibulku, následně přidáme chřest a brambory. Vše zalijeme vodou a dochutíme pepřem a solí. Vaříme zhruba půl hodiny, až do změknutí. Před koncem vaření přidáme 2 lžíce kokosového mléka a bazalku. Polévku rozmixujeme tyčovým mixérem a podle potřeby doředíme vodou.

Kontraindikace

Zvyšuje hladinu kyseliny močové v kloubech.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty