Slinivka je opomíjeným, ale důležitým orgánem – jaké bylinky pomůžou při zánětu

ostropestrec
Zdroj foto: pixabay

Zánět slinivky stejně jako rakovina slinivky mohou být život ohrožujícím onemocněním. Proto byste vždy při podezření na toto onemocnění měli nejprve kontaktovat lékaře. Bez lékařského dohledu se slinivku sami doma rozhodně nepokoušejte léčit.

Co je to slinivka

Slinivka břišní neboli pankreas je žláza s vnitřní a vnější sekrecí, je součástí trávicí soustavy; šťávy, které vylučuje, putují do dvanáctníku. Mimo jiné slinivka produkuje hormony insulin a glukagon, je tedy velmi důležitým orgánem pro štěpení cukrů, nemocná slinivka způsobuje mimo jiné cukrovku.

Jak poznáte, že vás zlobí slinivka

To, že vás bolí právě slinivka, se bohužel dá zaměnit i s jinými onemocněními, například onemocněními žlučníku nebo se žaludečními vředy. Mezi příznaky totiž patří:

  • silné bolesti břicha,
  • pocity na zvracení nebo zvracení,
  • nechutenství,
  • plynatost

Proto je opravdu nesmírně důležitá konzultace s lékařem (samozřejmě s lékařem, kterému důvěřujete).

kurkuma
Zdroj foto: pixabay

Jaké bylinky léčí slinivku

Mezi první bylinky, které byste měli vyzkoušet, patří bezesporu ostropestřec mariánský. Uváděli jsme jej u žlučníku, ale tato bylinka léčí všechny vnitřní orgány trávicí soustavy. Ostropestřec totiž obsahuje vitamín E, prvky vápník, měď, železo, zinek a hořčík, ale také flavonoidy sylimarin, který právě léčí játra, žlučník a slinivku. Ostropestřec se obvykle prodává jako drť, a tak jej můžete konzumovat v zásadě dvěma způsoby – buď na lžičku (lepší je třeba do jogurtu), nebo si z něj připravit čaj: 1 čajovou lžičku zalijte 250 ml vlažné vody, nechte louhovat 15 minut a vypijte.

Kurkuma je obecně známá bylinka jako antioxidační a protizánětlivá. Kurkumu můžete používat čerstvou i sušenou. Obojí se hodí do jídel orientálního typu, ale také si z ní můžete uvařit čaj.

Další antioxidační a protizánětlivou bylinkou je aloe vera, která obsahuje vitamíny A, C, B12 a dále prvky vápník, měď, mangan, hořčík a kyselinu listovou. Aloe vera můžete konzumovat jako vymačkanou šťávu z rostliny, nebo si z kousků připravit čaj či studený nápoj.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.medixa.org, www.jaklecitcukrovku.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here