Nejčastější škůdci na bylinkách v létě

slimak
Zdroj foto: Marina Jacob, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Škůdci se na našich rostlinách objevují pravidelně po všechna roční období, ale v létě je jich možná nejvíce a také s nimi musíte nejvíce bojovat. Pojďme se podívat na to, jací škůdci naše bylinky ničí, a jak se s nimi vypořádat.

Škůdci na bylinkách v létě

Mšice – asi vůbec nejčastějším škůdcem, který může napadnout naše bylinky, například bazalku, petržel, pažitku a další, jsou mšice. Mšice jsou malí hmyzí škůdci, kteří se živí rostlinnými šťávami. Mšice způsobují zejména zakrslý růst rostlin a deformace listů. Je potřeba všechny bylinky pravidelně kontrolovat, aby se mšice nepřemnožily. Odstranit je můžete ručně nebo použít olejový sprej proti mšicím.

Roztoči – většinou se jedná o mikroskopické škůdce, kteří se stejně jako mšice živí šťávami rostlin. Napadají listy a způsobují jejich žloutnutí, vadnutí a vytváření pavučinových sítěk na bylinkách. Můžete použít insekticidní mýdlo nebo akaricidní sprej na jejich odstranění.

Puklice – jsou drobní brouci, kteří se živí listy bylinek. Způsobují otvory nebo zkroucení listů. Puklice můžete sbírat ručně, je-li jich málo, jinak budete muset použít organické insekticidy.

Slimáci a plži – tito škůdci jsou velcí a nepříjemní, škodí většinou v noci, živí se listy a stonky bylinek, zejména těch jemnějších – bazalka, máta, yzop aj. Zanechávají za sebou slizké stopy a mohou způsobit značné poškození. Pro boj s nimi použijte pasti na slimáky nebo aplikovat ochranu okolo bylinek, jako je drť z vaječných skořápek, popel nebo jehličnaté větvičky.

Jaká je prevence

Pro správnou péči o bylinky se doporučuje prevence, tj. zachování správného prostředí a péče o bylinky, jako je pravidelné zavlažování, dostatek slunečního světla a správná výživa. Tím můžete pomoci vytvořit odolnější rostliny, které jsou méně náchylné k napadení škůdci. Pravidelná kontrola rostlin a rychlá reakce na příznaky škůdců je samozřejmostí, aby vám bylinky nezahynuly.

msice
Zdroj foto: André Karwath aka Aka, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons      Mšice

Jak se škůdci zatočit, když se objeví

Mšice a molice, roztoči, puklice i plži jsou běžní škůdci, se kterými byste měli umět ihned zatočit. Vyzkoušejte následující metody:

  1. Ruční sběr: Pokud zaznamenáte jen malé množství škůdců, můžete je ručně odstraňovat z rostlin, a eliminovat tím jejich populaci.
  2. Přírodní prostředky: Použití přírodních prostředků může být také účinným způsobem, jak se zbavit mšic a dalších nevítaných návštěvníků. Použijte například roztok z tekutého mýdla a vody, kterým napadené rostliny postříkáte. Také můžete použít přírodní oleje, jako je olej z levandule, které mají účinný repelentní účinek.
  3. Chemické pesticidy: Pokud je napadení škůdci velké, můžete použít chemické pesticidy, které jsou k dispozici na trhu. Je však důležité postupovat s velkou opatrností a dodržovat přesně návod k použití a bezpečnostní opatření uvedená na obalu.
  4. Biologická kontrola: Některé druhy predátorů, jako jsou larvy slunéček sedmitečných nebo čmeláků, se živí například mšicemi a molice. Přilákání těchto druhů do vaší zahrady může pomoci zvládnout populaci škůdců přirozeným způsobem. Užitečný hmyz přilákáte nejlépe postavením hmyzího hotelu a jeho umístěním na zahradu.
puklice
Zdroj foto: I.Sáček, senior, CC0, via Wikimedia Commons                 Puklice

Vyberte si způsob, který je pro vás nejlepší, a hlavně pravidelně kontrolujte své bylinky, aby nedošly újmy. Přece jen je v létě budete ještě potřebovat.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.abecedazahrady.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here