Nejčastější choroby a škůdci, kteří mohou napadnout mátu

mata
Zdroj foto: pixabay

Máta a její choroby a škůdci: Jestli na zahradě pěstujete bylinky, jistě se vám čas od času stane, že chytí nějakou chorobu, třeba plíseň, nebo je poničí některý hmyzí škůdce. Pojďme se dnes společně podívat na mátu a co se jí může přihodit. A hlavně, jak škůdce zlikvidovat.

Škůdci

Máta je bylinka, která velmi silně voní. A tak některé škůdce přirozeně odpuzuje. Neplatí to však o všech, protože třeba mandelinka mátová, která právě podle máty dostala své druhové jméno, mátu přímo miluje. A tak vám někdy zbyde jen děrovaná máta a oči pro pláč.

Jak mandelinku mátovou poznáte? Je o něco menší než známá mandelinka bramborová a má tmavě lesklou zelenou barvu.

Jak se mandelinky zbavit? Existují v podstatě dva způsoby: Jedním je mechanické sbírání brouků i jejich larev, což je sice trochu pracné, ale zase to nepoškozuje rostlinu ani přírodu kolem. Další možností je použít pesticidy na bázi pyrethrinů, které jsou sice málo toxické a rozkládají se na slunci a vzduchu, ale bohužel jsou toxické třeba pro vodní organismy.

mandelinka matova
Foto: commons.wikimedia.org

Choroby

Na mátě se může čas od času objevit plíseň, a to zejména za vlhkého počasí, kdy často prší (jako letos). Pomůže ostříhání napadených částí a postřik připravený z jednoho litru vody a jedné polévkové lžíce jedlé sody, pořádně zamíchejte a napadené bylinky postříkejte (i ostatní bylinky).

Kromě klasické plísně může mátu napadnout i padlí – drobné bílé skvrnky na listech. Můžete použít volně prodejné přípravky Mospilan, FAST, Dithane, ale pozor: po určitou dobu nesmíte bylinku používat – řiďte se pokyny na obalu. Další možností je naprosto biologický přípravek, který vznikne, když smícháte vodu s mlékem (1:1) a budete mátu zalívat/postřikovat tímto roztokem.

Tak ať vám máta prospívá!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here