I šípky mají různé druhy. Které jste na své procházce potkali?

ruze
Zdroj foto: H Brisse (upload by Abalg), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Možná se chodíte kochat na podzim do přírody, nebo šípky sbíráte a sušíte pro léčebné účely, ale určitě jste si již všimli, že není šípek jako šípek. Jaké druhy šípků (růží) můžeme tedy v naší přírodě potkat.

ruze sipkova
Zdroj foto: cs.m.wikipedia.org                        Růže šípková

Růže šípková

Růže šípková (Rosa canina) je asi nejznámější růží. Je to vytrvalá, planě rostoucí růže, s bílými květy, jejíž jedlé šípky se sbírají v září a říjnu. Lepší jsou jednou přemrzlé. Jsou to šípky s krátkými ostny, asi tak 1 cm dlouhé.

ruze vinna
Zdroj foto: Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                    Růže vinná

Růže vinná

Růže vinná (Rosa rubiginosa) je planě rostoucí, nepopínavá růže, která dorůstá až 2 metrů výšky. V české přírodě je původní a květy jsou na rozdíl od růže šípkové růžové. Šípky je dobré sbírat po přemrznutí a mají velký obsah vitamínu C a E. Šípky se vyznačují ostny.

ruze mnohokveta
Zdroj foto: cs.m.wikipedia.org                            Růže mnohokvětá

Růže mnohokvětá

Růže mnohokvětá (Rosa multiflora) je keř, který se vyznačuje mohutnými výhony, jež mohou dosáhnout až 4 metrů za jediný rok. Kvete bohatě (jak ostatně napovídá i její název), a to bílými květy. Šípky jsou malé a drobné, využití nacházejí spíše jako potrava pro ptáky nebo do suchých floristických vazeb.

ruze svraskala
Zdroj foto: Qwert1234, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                Růže svraskalá

Růže svraskalá

Růže svraskalá (Rosa rugosa) je vytrvalá, opadavá dřevina. Pozor: Může zaplevelovat. Má růžové květy a na podzim se z nich stávají asi největší šípky, jaké můžete v přírodě vidět. Jsou kulovité, mohou být mírně stlačené, dosahují délky až 4 cm. Protože se jedná o největší šípky, jsou vhodné nejen k sušení, ale k i výrobě džemů a sirupů, ačkoliv je stejně nutné jednotlivé plody rozříznout a zbavit je vnitřních chloupků.

Ruze Roxburghova
Zdroj foto: en.wikipedia.org                        Růže Roxburghova

Růže Roxburghova

Tato růže je původem z Číny, pěstuje se jako okrasný keř, kvete bílé a má kulovitý ostnitý šípek.

ruze alpska
Zdroj foto: H Brisse (upload by Abalg), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons    Růže alpská

Růže alpská

Růže alpská neboli také růže převislá (Rosa pendulina) je evropským druhem plané horské růže se sytě růžovými květy, které někdy mohou přecházet až do fialové. Kvete v květnu a červnu, tvoří šípky, ale ty na stromě poměrně brzy měknou.

A který ze šípků má nejvyšší obsah vitamínu C

Zajímavé je, že naše klasická růže šípková se umístila až na chvostu s 800 mg/100 g šípku. Nejlépe naopak dopadla růže alpská, která má obsah vitamínu C až 1800 mg/100 g šípku. Všechny ostatní růže jsou někde mezi těmito hodnotami.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here