I šípky mají různé druhy. Které jste na své procházce potkali?

ruze
Zdroj foto: H Brisse (upload by Abalg), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Možná se chodíte kochat na podzim do přírody, nebo šípky sbíráte a sušíte pro léčebné účely, ale určitě jste si již všimli, že není šípek jako šípek. Jaké druhy šípků (růží) můžeme tedy v naší přírodě potkat.

ruze sipkova
Zdroj foto: cs.m.wikipedia.org                        Růže šípková

Růže šípková

Růže šípková (Rosa canina) je asi nejznámější růží. Je to vytrvalá, planě rostoucí růže, s bílými květy, jejíž jedlé šípky se sbírají v září a říjnu. Lepší jsou jednou přemrzlé. Jsou to šípky s krátkými ostny, asi tak 1 cm dlouhé.

ruze vinna
Zdroj foto: Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                    Růže vinná

Růže vinná

Růže vinná (Rosa rubiginosa) je planě rostoucí, nepopínavá růže, která dorůstá až 2 metrů výšky. V české přírodě je původní a květy jsou na rozdíl od růže šípkové růžové. Šípky je dobré sbírat po přemrznutí a mají velký obsah vitamínu C a E. Šípky se vyznačují ostny.

ruze mnohokveta
Zdroj foto: cs.m.wikipedia.org                            Růže mnohokvětá

Růže mnohokvětá

Růže mnohokvětá (Rosa multiflora) je keř, který se vyznačuje mohutnými výhony, jež mohou dosáhnout až 4 metrů za jediný rok. Kvete bohatě (jak ostatně napovídá i její název), a to bílými květy. Šípky jsou malé a drobné, využití nacházejí spíše jako potrava pro ptáky nebo do suchých floristických vazeb.

ruze svraskala
Zdroj foto: Qwert1234, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                Růže svraskalá

Růže svraskalá

Růže svraskalá (Rosa rugosa) je vytrvalá, opadavá dřevina. Pozor: Může zaplevelovat. Má růžové květy a na podzim se z nich stávají asi největší šípky, jaké můžete v přírodě vidět. Jsou kulovité, mohou být mírně stlačené, dosahují délky až 4 cm. Protože se jedná o největší šípky, jsou vhodné nejen k sušení, ale k i výrobě džemů a sirupů, ačkoliv je stejně nutné jednotlivé plody rozříznout a zbavit je vnitřních chloupků.

Ruze Roxburghova
Zdroj foto: en.wikipedia.org                        Růže Roxburghova

Růže Roxburghova

Tato růže je původem z Číny, pěstuje se jako okrasný keř, kvete bílé a má kulovitý ostnitý šípek.

ruze alpska
Zdroj foto: H Brisse (upload by Abalg), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons    Růže alpská

Růže alpská

Růže alpská neboli také růže převislá (Rosa pendulina) je evropským druhem plané horské růže se sytě růžovými květy, které někdy mohou přecházet až do fialové. Kvete v květnu a červnu, tvoří šípky, ale ty na stromě poměrně brzy měknou.

A který ze šípků má nejvyšší obsah vitamínu C

Zajímavé je, že naše klasická růže šípková se umístila až na chvostu s 800 mg/100 g šípku. Nejlépe naopak dopadla růže alpská, která má obsah vitamínu C až 1800 mg/100 g šípku. Všechny ostatní růže jsou někde mezi těmito hodnotami.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here