Sezamový olej možná máte běžně doma a vůbec netušíte, jak je zdravý. Anebo si ho po přečtení tohoto článku teprve koupíte. Ať tak, či tak, určitě jej využijte!
Z čeho je sezamový olej
Sezamový olej je samozřejmě lisován zastudena ze semínek sezamu indického. Jedná se o snad nejstarší olej vůbec a sezam byl ve své době i nejstarším kořením. Doloženou máme jeho existenci již nejméně před rokem 600 př. n. l., kdy jej používali staří Asyřané jako potravinu i lék.
Jak se používá sezamový olej dnes
Dnes se sezamový olej používá v kuchyni i v kosmetice, kde se přidává do mýdel, mastí, krémů, pleťových masek i masek na vlasy.
Co všechno sezamový olej obsahuje
Sezamový olej obsahuje mnoho stopových prvků, jako například hořčík, vápník, fosfor, draslík, železo, zinek. Dále obsahuje vitamíny, a to zejména vitamín A a B1, B3 a B6. Jako olej obsahuje i nenasycené mastné kyseliny, např. palmitovou, stearovou, olejovou a linolovou.
Jaké má tedy léčivé účinky
Sezamový olej dokáže regenerovat naše ledviny a je vhodný zejména při jakékoliv zátěži nebo zátěžovém období pro tělo (těhotenství, kojení, klimakterium…). Dále pomáhá zlepšovat spermie mužům, což se hodí zejména, pokud se snažíte o děťátko. Sezamový olej pomáhá také při zácpě. Protože má ochlazující účinek, je doporučován lidem při nadměrném pocení, lidem s vysokým krevním tlakem a ženám v klimakteriu. Potírání spánků sezamovým olejem může ulevit při horečce.
Zevně se používá k masážím a lze jej smíchávat i s různými bylinkami, které jeho účinek ještě zvýší (levandule proti stresu, rozmarýn pro krásnou pokožku).
V kosmetice
Sezamový olej se uplatní v mnoha kosmetických přípravcích. V mýdlech a krémech čistí a hydratuje pokožku, do krémů se přidává také proto, že pokožku udržuje zdravou a působí proti jejímu stárnutí, do šamponů se přidává pro jemné a lesklé vlasy, a v mastích zase pomáhá při akné, lupénce a vyrážkách. V opalovacích krémech je přidáván, protože chrání pokožku před slunečním zářením (můžete jej však použít i samostatně, pokud chcete čistě přírodní opalovací prostředek).
Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, www.rehabilitace.info