Sezam indický

Česky:
Sezam indický
Latinsky:
Sesamum indicum
Slovensky:
Sezam indický

Sezam indický (Sesamum indicum) : Vyskytuje se v Africe a Indii a pro své jedinečné chuťové vlastnosti a vysokých obsah cenných látek se využívá už odnepaměti. Ceněna jsou sezamová semínka jako taková, i olej, který se z nich lisováním připravuje. A nesmíme zapomenout ani na jeho četné léčebné účinky.

sezam indicky
Zdroj foto: pixabay

Léčivé účinky

  • Snižuje hladinu cholesterolu.
  • Působí jako antioxidant.
  • Chrání játra před poškozením volnými radikály.
  • Přináší úlevu při revmatoidní artritidě.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Přispívá k přirozené produkci kolagenu (zajišťuje správnou strukturu, odolnost a elasticitu krevních cév, kostí a samozřejmě i kloubů).
  • Podporuje dýchací i oběhový systém.
  • Pozitivně působí na nervový systém a mozek.
  • Pomáhá při snižování krevního tlaku.
  • Pomáhá léčit vlhký kašel.
  • Působí proti zácpě.
  • Uplatní se při zmírnění bolesti u naraženin a obdobných zranění.
  • Příznivě působí při léčbě diabetu.
  • Přispívá k prevenci astmatu a migrény.
  • Pomáhá chránit výstelku tlustého střeva před karcinogeny.
  • Brání úbytku kostní hmoty v důsledku menopauzy.
  • Zmírňuje příznaky PMS (premenstruačního syndromu).
  • Používá se v kosmetice pro lepší hydrataci pokožky a při zmírnění problémů s rozšířenými kapilárami.
  • Posiluje vlasy a kosti.
  • Pomáhá proti onemocnění prostaty.

Použití a přípravky

Sezam je ceněn zejména kvůli vysokému obsahu minerálů a dalších cenných látek. Právě ony se v nejvyšší míře podílejí na všech jeho pozitivních účincích. A nezáleží na tom, jaký sezam pořídíte.

Náš tip: Černý sezam lze použít stejně jako bílý sezam. Je sice chuťově o něco výraznější, ale jiné rozdíly mezi nimi nenajdete.

Jde zejména o: vápník, hořčík, fosfor, železo,  zinek, měď, mangan, selen, vitamin A, vitamin E a vitaminy skupiny B. V první řadě je sezam vynikajícím zdrojem mědi a manganu. Díky tomu dokáže zmírnit například obávanou revmatoidní artritidu – snižuje bolest a otok, které si s ní neodmyslitelně spojujeme.

Ne nadarmo počítáme měď mezi klíčové minerály, jež tvoří nezbytnou součást mnoha enzymatických reakcí s protizánětlivými a antioxidačními dopady. A měď se rovněž stará o přirozenou efektivní tvorbu kolagenu, což pomáhá pružnosti vašich cév, kloubů a kostí.

A nesmíme zapomenout ani na vysoký obsah hořčíku. Díky tomu pravidelná konzumace sezamových semen pozitivně ovlivňuje dýchací i oběhový systém. Existují i studie, které prokázaly vysokou účinnost hořčíku při snižování krevního tlaku. Zprostředkovaně tak sezamová semínka dokáží zabránit i srdečním infarktům, mrtvici a srdečním chorobám, tak často spojovaným např. s diabetem.

Vysoký obsah hořčíku také přispívá k prevenci astmatu a nejrůznějších druhů křečí. Pozitivní vliv má také na migrénu.

Velmi ceněn je také pro vysoký obsah vápníku. Vždyť ve 100 gramech sezamových semen najdeme až 1160 miligramů vápníku.  Díky tomu tato nenápadná semínka zabraňují úbytku kostní hmoty. A to zejména v důsledku menopauzy), působí proti migréně a zmírňuje příznaky PMS.

Muži pak sezam oceňují pro vysoký obsah zinku. Posiluje imunitu, ale také pozitivně působí na růst vlasů a plodnost. A ve starším věku se stará i o perfektní kondici prostaty.

A jak je to s vitamíny? E a A jsou skvělé antioxidanty, přičemž vitamín A přispívá také ke skvělé kondici pokožky, nehtů a vlasů. Vitamíny B pak celkově posilují nervový systém, pozitivně působí na náš mozek i nervový systém a hrají nezastupitelnou roli v procesu transformace proteinů.

Měli byste vědět: Protein obsažený v sezamu je stejně výživě hodnotný jak ten ve slepičích vejcích. Vhodně je tak zastupuje např. v jídelníčku alergiků nebo všude tam, kde vejce samotná jednoduše použít nelze.

Sezamový olej

Sezamový olej je považován za nejstarší běžně využívaný olej na světě. Potěší vás zejména díky vysokému obsahu omega 9 mastných kyselin, důležitých pro naše zdraví. Je bohatým zdrojem fytosterolů, laicky známých také jak rostlinné hormony nebo fytohormony.

Jeho použití je různé. Mírní bolesti při naraženinách, v kosmetice pomáhá s potlačováním nehezky vyhlížejících rozšířených cév a pokožce dodává hladkost a svěží vzhled. Uplatní se i proti zácpě, případně jako lék na vlhký kašel.

Použití a recepty

Sezamová semínka můžeme běžně využívat v kuchyni a to syrová nebo opražená. Lze je přidat například do domácího pečiva, koláčů apod. A použít je můžete i jako hlavní složku některých sladkostí, například chalvy. Chutné je i tahini.

Doporučené množství je asi 1-2 lžíce denně. Lze je rovněž přes noc namočit do vody (nejlépe s nějakým druhem ořechů) a ráno všechno rozmixovat na chutné rostlinné mléko. Díky vodě se aktivují některé prospěšné enzymy, jež by jinak zůstaly nevyužity.

Měli byste vědět: Sezamová semínka by měla být vždy namleta až těsně před konzumací nebo tepelnou úpravou, protože tento krok zlepší jejich stravitelnost. Podobný účinek má i alespoň několikahodinové namočení ve vodě.

A hodí se i při léčbě vlhkého kašle. Jednoduše vezměte 25 g sezamových semen, 10 gramů lněného semínka, špetku soli a trochu medu. Přidejte do 250 ml vody, rozmixujte a vypijte. Pijte každý den, abyste ze svých dýchacích cest odstranili nežádoucí hlen.

Sezamový olej se hodí jak do vaření, tak i k péči o pokožku. Můžete ho jednoduše aplikovat přímo na suchou pokožku, která vyžaduje hydrataci. Vyživí ji a zbaví některých neduhů (např. rozšířených cév). Ohřátý sezamový olej se pak skvěle hodí i pro masáže. Zbavuje tělo toxinů a dodává pokožce hedvábný lesk.

Můžete ho použít také na obklady při otocích a naraženinách jednoduše smíchejte sezamový olej se stejným množstvím strouhané zázvoru, směs naneste na bavlněné plátno a přiložte na postižené místo. Pokud to zdravotní stav umožňuje, můžete tuto směs na bolavé místo i lehce vetřít. Působí lehce analgeticky a zmírňuje otok.

A skvěle se hodí i proti zácpě. Vezměte jednu lžíci medu a lžičku sezamového oleje do šálku vody. A tuto směs vypijte každý den před snídaní.

O sezamu indickém

Jde o dvouděložnou jednoletou rostlinu z čeledi sezamovitých, celým názvem sezam indický (Sesamum indicum). Divoce roste zejména v Africe, ale najdeme ho i v Indii. Dorůstá až do výšky dvou metrů a pyšnit se může růžovými květ. Ceněn je však zejména pro svá semena, zrající v malých tobolkách

Semena sezamu mohou mít různou barvu. Nejčastější jsou ta bílá nebo černá, ale lze narazit i na krémová nebo tmavě hnědá. Ze semen se lisuje i olej, a to vždy za studena. Svou kvalitou předčí i oblíbený olivový. Olej je nezbytnou složkou některých barev, zejména tuší. Vonné silice sezamových květů se pak používají i v kosmetice a parfémech

Kontraindikace

Pamatujte na to, že konzumace sezamu může vyvolávat potravinové alergie. Mohou se objevit nejrůznější gastrointestinální příznaky:

  • nevolnost,
  • zvracení
  • křeče,
  • bolest břicha apod.

Málokdo to ví, ale sezam je druhou nejnebezpečnější potravinou vůbec. Způsobuje nejvíce případů anafylaktického šoku (hned po arašídech). Velmi často se alergie na sezam vyskytuje i v tzv. křížově formě. Pokud tedy nesnášíte pšenici, žito, oves, kiwi a některé ořechy, dejte si na jeho konzumaci pozor. Potíže může vyvolat i jeho pouhé nanesení na pokožku.

Do konzumace sezamu se tedy nikdy nepouštějte bezhlavě. Vždy si předem ověřte, jak na něj vaše tělo reaguje. A stejné doporučení platí i pro jeho zavádění do jídelníčku u nejmenších dětí. Nemělo by k tomu docházet dříve než mezi 2. a 3. rokem života.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty