Chcete do sbírání bylinek zapojit děti a nevíte, jak na to? Poradíme vám několik tipů, které vaše společné sbírání povýší na rodinný rituál, jenž si budete užívat všichni.
-
Děti to musí bavit
Abyste donutili děti dělat cokoliv, musí je to především bavit. Totéž platí i pro sbírání bylin. Neomezujte tedy činnost jen na samotné sbírání, ale můžete si například při sběru pampeliškových květů na med vyrobit s dětmi pampeliškový věneček na hlavu, anebo při sbírání sedmikrásek vyrábět prstýnky a náramky. Děti budou nadšené, rády se zapojí a vy si užijete společné odpoledne.
2. Děti se učí nápodobou
Když děti vidí, že něco děláte, snáze se k vám připojí, než když jim jenom řeknete, aby nasbíraly květy pampelišek, zatímco vy budete dělat něco jiného. Sbírejte tedy v každém případě s nimi.
3. Děti touží dovědět se něco nového
Povídejte si s dětmi o bylinkách, které právě sbíráte. Řekněte jim, kdy kvetou, kde všude rostou, co a jak se sbírá, suší a co z toho nakonec můžete vyrobit (šípkovou marmeládu, bezinkovou šťávu apod.)
4. Děti milují pohádky a povídání
Při sbírání, ale i sušení nebo zpracovávání bylinek můžete dětem vyprávět pohádky – buď ty, které již někdo napsal nebo vymyslel, anebo vymyslet vlastní – o pampeliškové princezně, o bezové panence atd. Fantazii se meze nekladou. Můžete také povzbudit starší děti, aby vymyslely pohádku samy.
5. Děti rády tvoří
Další věc, která nikdy nezklame, je tvoření. Vyrobte s dětmi sáček z plsti, společně jen naplňte sušenou levandulí a položte mezi oblečení do skříně. Uvidíte, jak budou děti pyšné na to, že samy vyrobily něco, co má skutečně užitek.
6. Děti můžete zapojit i do vaření
Ano, bylinky a koření jsou součástí téměř všech jídel. Vařte tedy s dětmi, poraďte jim, jakou bylinku mají na zahradě natrhat atd. Děti se nenásilně naučí spoustu nového, co se jim pak bude hodit i v dalším životě.