Podzim ve znamení sběru divokých bylin: Natrhejte si léčivou kytici

cernohlavek obecny
Zdroj foto: fi:Käyttäjä:kompak, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Podzim je pro řadu spojen s příchodem splínu, ale také ve znamení nachlazení. Na to vám pomůže pohyb v přírodě a sběr bylin. Které byliny nasbírat a jak je efektivně využít?

Zažeňte splín, úzkost, depresi a vydejte se do přírody. Pročistíte si hlavu, budete mít i pohyb, a ještě si nasbíráte byliny, které vám pomůžou s mnoha zdravotními problémy. S příchodem podzimu příroda rozhodně neuléhá ke spánku. Naopak, je plná léčivek. Které rozhodně nepřehlédnout?

Léčivé šípky s pestrým využitím

Šípky jsou bohatým zdrojem vitamínů, a to zejména A, B, C i K. A právě vitamíny v podzimním čase potřebujeme více než jindy. K tomu oceníte i pestré využití. Ze šípků můžete připravit chutný a zdraví prospěšný čaj. Stejně tak je lze sušit, jakožto z nich udělat marmeládu nebo sirup, přidat je do medu apod.

kontryhel
Zdroj foto: pixabay                Kontryhel

Kontryhel coby vyhlášená bylina pro ženy

Bylina, která stojí za pozornost. Účinky ocení zejména ženy díky pomoci při gynekologických potížích. Nicméně kontryhel ocení i ostatní, neboť napomáhá při cukrovce, léčbě zánětů, příznivě podporuje trávení a pozitivně působí při onemocnění střev.

Méně známý a účinný černohlávek

Je jednou z všudypřítomných bylin. Sice tato léčivá rostlina není tolik známá, ale o to více účinná. Pomáhá při průjmu, podporuje činnost jater a udržuje zdravou hladinu hormonů. Z léčivky je možné udělat kloktadlo coby pomoc při léčbě angíny, stejně tak připravit koupel pro utlumení bolesti svalů a kloubů. Bylina, která účinně pomáhá hojení ran a zastavuje krvácení.

Libeček lékařský je podzimní léčivkou

Podzimní léčivka, která se k nám dostala ze Středomoří. Vyniká pozitivním účinkem, kdy blahodárně působí na nervovou soustavu, upravuje menstruační cyklus, detoxikuje, čistí krev, eliminuje tvorbu stařeckých skvrn, mírní revma. Zpracovávají se listy, které využijete zejména v kuchyni, a to v čerstvém či sušeném stavu.

Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here