Sadec konopáč je pomocníkem v období viróz a nejen to

sadec konopac

Sadec konopáč a jeho účinky jsou už trochu zapomenuty, je však dobrým imunostimulantem v době chřipkových viróz a mnohem více. Vyhledává vlhká místa, což je například znamení pro proutkaře, že se zde nachází spodní voda.

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum) je statná bylina původem z Evropy, řadí se do čeledi hvězdnicovitých. Dosahuje poměrně velké výšky, 70 – 150 cm. Lodyha je jednoduchá, přímá a chlupatá. Na vrcholu je rozvětvená do hustých, chocholíkovitých okolíků. Chocholičnaté laty jsou asi 10 mm dlouhé. Květy jsou trubkovité, pětičetné a růžové či vínově – červené barvy, kvete od června do září. Květy příjemně voní.

Sadec najdeme na vlhkých místech, podmáčených loukách, lesích a zahradách, při okrajích vodních toků. Zajímavostí je, že pro proutkaře může být znamením, že se v místě růstu sadce, nachází spodní voda.

Léčivá historie

Bylina získala své latinské jméno údajně podle krále Mithridatese Eupatora, který sadec používal k léčbě svých jaterních obtíží. Bylinka byla využívána také Avicennou, perským filosofem a lékařem, i lidem ve středověku byly známy účinky sadce.

Posiluje imunitu a léčí játra

  • Sadec oceníme v době viróz a nachlazení. Pomáhá i s příznaky, které doprovází nachlazení jako bolest svalů, celková rozlámanost a horečka. Zároveň posiluje imunitu, může se užívat dokonce preventivně v době chřipkových viróz.
  • Posiluje játra a lymfatický systém.
  • Pomáhá při rekonvalescenci.
  • Ovlivňuje činnost žlučníku, byl využíván při jaterních poruchách a chorobách.
  • Pozitivně ovlivňuje revmatické bolesti – kloubů, páteře a svalů.
  • projímavý efekt, zvyšuje chuť k jídlu, tlumí zažívací potíže.
  • močopudný účinek – k léčbě močových poruch a kamenů.
  • Zevně lze využít na hnisající rány, bércové vředy, otoky končetin a bolestivé klouby.

sadec konopac kvet

Co sbírat a jak užívat

Sbírá se nať v době plného květu. Suší se do 400 C, lepší je sbírat bylinu v době poupat.

Připravit si můžeme čaj, kdy 1 lžičku sadce přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Popíjí se 2 – 3x denně.

Tinkturu vyrobíme z kvetoucí natě sadce, 40 % alkoholu a potřeba bude jedna zavařovací láhev se šroubovacím uzávěrem.

Nať nakrájíme nožíkem, naplníme jí sklenici a zalijeme alkoholem. Takto necháme macerovat měsíc, občas protřepeme. Plníme ideálně do tmavých lahviček. Podáváme v době onemocnění nalačno 10 kapek každé 2 – 3 hodiny. Další tři dny potom 20 – 25 kapek, nejdéle však 14 dní.

Lze podávat i preventivně v době viróz 15 kapek 2x denně.

Není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Měl by se užívat v nepatrném dávkování po omezenou dobu, protože obsahuje jedovaté pyrolizidinové alkaloidy, které mohou způsobit k poškození jater.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here