Sadec konopáč

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.) má poměrně zajímavý původ svého jména. Jméno rodu Eupatorium lze vysledovat až ve Starověkém Řecku, kdy král Mithridates Eupator (120-63 př.n.l.) zřejmě jako první použil rostliny tohoto druhu jako lék. Název druhu cannabinum je pouze kvůli podobnosti listů, které vypadají jako listy konopí (Cannabis sativa), prestože tyto dva rostlinné druhy nejsou ve skutečnosti příbuzné.

Česky: 
Sadec konopáč
Latinsky:
Eupatorium cannabinum
Slovensky:
konopáč obyčajný

 

Sadec konopáč
Česky: Sadec konopáč Latinsky: Eupatorium cannabinum Slovensky: konopáč obyčajný, Autor: PimpinellusVlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • Stimuluje imunitní systém.
  • Má antivirové vlastnosti – používá se při nachlazení a chřipce.
  • Používá se k léčbě vysoké horečky.
  • Léčí špatný tok žluči, zánět žlučníku a žlučové kameny.
  • Používá se při poruchách jater a žlučových cest a také při stimulaci vylučování toxinů ledvinami.
  • Zvyšuje chuť k jídlu.
  • Odstraňuje zažívací potíže.
  • Léčí revmatické poruchy, jako je revmatismus a artritida.
  • Působí jako laxativum i diuretikum.
  • Externě léčí menší kožní infekce, krvácení, podlitiny a rány.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se používá celá rostlina. Používá se v různých formách, nejčastěji jako čaj.

Avicenna (980-1037), perský lékař a filozof, napsal o použití sadce konopáče jako léčivé rostliny. Tato bylina byla také používána těmi, kdo v raném středověku praktikovali arabskou bylinnou medicínu, především jako oživující tonikum a detoxikační činidlo.

Některé nedávné studie naznačily, že by rostlina mohla být užitečná při léčbě rakoviny, ale je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se to potvrdilo.

Přijímaná ve velkých dávkách může být bylinka silně laxativní, ale v malých dávkách může být v kombinaci s jinými bylinami použita při zácpě.

Listy rostliny se často přidávaly do chleba, aby zabránily jeho plesnivění, a šťáva z listu se třela do kožichu zvířat pro odpuzování hmyzu.

O sadci

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.) roste divoce ve většině evropských oblastí, ale nachází se také v západní Asii a severní Africe. Roste ve vlhkých lesích, plotech, bažinách a podél řek a kanálů. Patří mezi trvalé rostliny a patří do čeledi Asteraceae (hvězdicotvaré), kam patří mimo jiné také astry, jiřiny, heřmánek, řebříček a další rostliny.

Dorůstá výšky až 1,5 m. Vzpřímené stonky jsou červenavě hnědé a pokryté jemnými chloupky. Sadec konopáč kvete od června do září. Květinové hlavy jsou malé a skládají se z několika malých květů. Aromatické květy jsou obvykle růžové nebo fialové, ale vyskytují se také bělokvěté rostliny.

Dávkování a podání

Rostlina se sbírá, když je v plném květu a pak se používá v bylinném čaji, tekutých výtažcích a tinkturách. Kořeny a oddenky se kopou na podzim, suší se pro pozdější použití v odvarech a tinkturách.

Správné dávkování závisí na několika faktorech, jako je věk a celkové zdraví, proto by jednotlivé léčivé dávky měli předepisovat pouze specialisté na bylinky.

Esence z květů sadce

Do misky (nejlépe ze skla) nalijte vodu a její hladinu pokryjte květy sadce. Nechte stát na přímém slunci po tři hodiny. Přeceďte, odměřte množství vody a dolijte stejným množstvím lihu. Užívejte 5 kapek 3x denně v jedné sklenici vody jako prevenci.

Tinktura ze sadce

200 gramů kvetoucí přelijte litrem čerstvé natě nařežte a zalijte alkoholem. Postačí litr vodky. Nechte odpočinout na tmavém místě asi po tři týdny, přeceďte a užívejte. Mělo by stačit 20 kapek rozložených do více dávek během dne. Délka léčebné kůry by neměla přesáhnout 3-4 týdny.

Čaj na nachlazení a gynekologické obtíže

Půl lžičky sušené byliny zalijte šálkem vroucí vody a nechte louhovat deset minut. Přeceďte a užívejte 3x denně – ne déle než měsíc. Hodí se i jako prevence v chřipkovém období, skvěle působí společně s echinaceou.

Potenciální vedlejší účinky a interakce

Bylinku by rozhodně neměly užívat těhotné a kojící ženy.

Vyšší než doporučené dávky mohou vést k podráždění trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a průjmu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty