Rýžová voda a její účinky – tenhle poklad vyléváme do odpadu úplně zbytečně

ryzova voda
Zdroj foto: pixabay

Rýžová voda: Možná i vám v kuchyni tato cenná bílá tekutina často zbývá. Obvykle vodu po vaření rýže vyléváme do odpadu, to je ovšem rozhodně škoda. Při vaření se do ní totiž vyluhuje mnoho cenných látek.

Jde zejména i vitamíny ze skupiny B, mezi nimiž můžeme jmenovat třeba málo známý, ale o to účinnější inositol. Dále jde o vitamín E, vlákninu, škroby a esenciální mastné kyseliny. Těch obsahuje rýžová voda hned šest.

Ještě pár slov o inositolu

Říká se mu také vitamín mládí a podílí se zejména na stavbě buněčných membrán. V doplňcích stravy ho obvykle najdeme společně s lecitinem, který pomáhá vývoji mozku. To však není jeho jediná funkce. Pečuje také o zažívání. Pravidelné užívání dokáže předcházet rakovině střev nebo žaludku. A příznivý vliv má i na hladinu cholesterolu (rovněž brání jeho ukládání v játrech) a na cukrovku.

Rýžová voda jako prostředek při péči o zdraví

Ale pojďme se podívat na to, co se stane, když tuhle cennou bílou tekutinu opravdu nevylijete. Co si s ní počít? Možná vás už při čtení výše uvedených řádků napadlo, že jde vlastně o jakýsi „ionťák.“ A máte pravdu, klidně si ji tedy dopřejte po cvičení k doplnění tekutin i minerálů a cenných elektrolytů. A totéž dovede i při horečnatých onemocněních, kdy tělo zavodní lépe a efektivněji než mnohé bylinné čaje.

Obsažená vláknina pomáhá při zácpě a živiny zase prospívají našim „hodným“ střevním bakteriím. Ale nenechte se mýlit, stejně efektivní je rýžová voda i při léčbě průjmu. A co dál?

Použijte ji při péči o pokožku. Tu suchou, ekzematickou nebo poraněnou jednoduše několikrát denně omývejte. Bude hydratovaná, vláčnější a urychlí se i hojivé procesy. Rýže navíc není častý alergen, takže je vhodná i pro osoby s citlivou pletí nebo dokonce pro nejmenší děti.

vlasy
Zdroj foto: pixabay

Vyrobte si masku pro zdravější a zářivější pleť

Rýžovou vodu můžete samozřejmě použít i jen tak, ovšem mnohem lepší bude, když ji smícháte s několika dalšími vhodnými ingrediencemi. Vezměte asi 150 ml rýžové vody a přidejte do ní několik kapek citronu a esenciálního oleje. Použijte ten, který máte nejraději – například růžový, rozmarýnový nebo třeba levandulový. Ale v případě nouze se obejdete i bez něj.

Použijte jako tonikum na pleť (nanášejte třeba vatovými tampony), které necháte 5 minut působit. Odměnou vám bude zdravější a zářivější pokožka se vším všudy. Na konci procedury nezapomeňte rýžovou vodu důkladně umýt.

A pokud do masky přidáte i několik jemně rozdrcených zrnek rýže, dodáte jí navíc i příjemný peelingový efekt. Jen pozor na oční okolí, tady jí v tomto případě používat nedoporučujeme, kůže je tu totiž velmi citlivá.

Měli byste vědět: rýžová voda kůži zjemňuje a částečně zesvětluje. Dokáže tak předcházet i vzniku nepěkných stařeckých skvrn. A když na to přijde, poskytuje také slabou bariéru proti působení UV paprsků.

Jak na péči o vlasy

Vodu z rýže můžete použít i jako oplach na svou kštici. Je to jednoduché. Vlasy si umyjte tak, jako obvykle. Použijte libovolný šampon a pokud je to nutné, přiberte i kondicionér. Jen si dejte pozor na to, aby se jednalo o ten bezoplachový.

Nakonec vlasy přelijte rýžovou vodou. Dejte si pozor na to, aby se dostala i ke kořínkům, skvěle je totiž vyživí. Počkejte tři minuty a poté lehce opláchněte. Inositol a další prospěšné složky tak částečně ve vlasech zůstanou a budou moci působit déle. Na struktuře vlasů se to však projeví jedině pozitivně – budou vypadat hladší a lesklejší. A není bez zajímavosti, že při pravidelném používání umí rýžová voda také opravovat menší poškození vlasového vlákna.

Náš tip: pokud si vlasy po umytí opláchnete studenou nebo alespoň vlažnou vodou, podpoříte tak uzavírání mazových žláz. Vlasy pak vydrží déle krásné.

Rýžovou vodu si můžete i „vyrobit“

Pokud zrovna nechcete rýži vařit, nebo to zkrátka a dobře umíte tak, že vám nikdy žádná voda nezbude, neznamená to ještě, že se musíte účinků rýžové vody vzdát. Stačí totiž, když zrnka rýže zalijete vodou a necháte 15 minut odstát. Poté přeceďte a máte rýžovou vodu o srovnatelné kvalitě. Použitou rýži pak můžete uvařit kdykoliv později nebo ji znovu nechat vyschnout a rozemlít třeba na mouku.

A obdobné účinky má i rýžové mléko. To získáte, pokud rýži do vody namočíte přes noc a pak vše společně rozmixujete a přecedíte. Nahradí to živočišné všude tam, kde bude třeba a poslouží tak třeba jak o skvělý základ snídaně nebo prvek pro zjemnění omáčky.

Náš tip: Rýžová voda se také skvěle hodí jako hnojivo pro rostliny i jim dodá mnohé cenné minerály.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here