V tomto článků se budeme věnovat bylinkám, které jsou velice populární. Jedná se o Rýmovník a Plicník lékařský. Máme pro vás i recepty, které si z těchto bylinek můžete vyzkoušet.
Rýmovník
Lze ho pěstovat i doma a jak název napovídá, využívá se hlavně k úspěšnému vyléčení rýmy.
Jako léčivé části se používají hlavně listy, ty obsahují účinné látky – vonné silice, omega-6 mastné kyseliny, vitaminy A a C. U nás se pěstuje hlavně jako pokojová rostlina, která může být přes léto i venku. Stačí pravidelná zálivka, rýmovník rychle roste, takže sklízet listy můžete prakticky nepřetržitě.
-
Na co všechno pomáhá?
Jak už bylo řečeno, účinně léčí rýmu, ale také kašel, bolesti v krku a nachlazení. Rýmovník je dále možné používat při snižování horečky, při ekzémech či bodnutí hmyzem a má též výrazné antioxidační a detoxikační účinky. Pomůže i proti stresu a různých psychických potížích.
Užívat se může jako čaj i sirup, také se žvýkají listy, ale zdaleka nejlepší je inhalace. Nebo stačí rozmělnit list a čichat, tímto způsobem může pomoci alergikům.
Příprava sirupu:
Budete potřebovat:
- 20 – 30 listů rýmovníku
- citron
- vodu
- 1 kg cukru
První den si připravte odvar. Listy bylinky a plátky citronu zalijte horkou vodou, přiklopte a nechte stát do druhého dne. Poté odvar sceďte, přiveďte k varu, přidejte cukr a povařte, dokud tekutina nezačne houstnout. Naplňte do sklenic, zavíčkujte a na 5 minut otočte dnem vzhůru. Nakonec otočte zpět a nechte v chladu, sirup ještě zhoustne.
Plicník
Plicník lékařský roste na krajích lesa a na pasekách, ale vypěstovat si ho můžete i na zahrádce. Sbírají se listy a květy, obojí je výborným lékem na nemoci dýchacích cest.
Čaj na zánět průdušek či plic
Budete potřebovat:
- 1 díl květů plicníku
- 1 díl květů divizny
- 1 díl listů jitrocele
Bylinky zalijte šálkem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Poté přeceďte a pijte 2 až 3 šálky denně, opět je vhodné čaj přisladit medem. Pijte při obtížích, nikoli dlouhodobě!