Rukola se v našich kuchyních začala objevovat poměrně nedávno, na rozdíl od Francie či Itálie, kde se používá již dlouho. Tuto nenáročnou a nenápadnou bylinu si snadno můžete vypěstovat i v květináči.
Rukola (Rucola servatica) se lehce vypěstuje ze semínek, stačí je například zasadit do květináče a potom už jen chodit otrhávat lístečky. Zdání klame, lístečky se spíše podobají plevelu, ale obsahují spoustu vitamínů, minerálů a další prospěšné látky. Má hladké, zelené listy, které se podobají pampelišce.
Mají jemně štiplavou chuť a využívají se k přípravě salátů či ve středomořské kuchyni. Výborná je i v pomazánkách, omáčkách, polévkách, k masům. Skvěle umí na pečivu nahradit pažitku. Ozdobí obložené chlebíčky. Rukola nepotřebuje žádnou složitou přípravu, dá se jíst čerstvá nebo orestovaná či dušená. Nakládá se například do olivového oleje nebo se z ní vyrábí pesto. Šlechtěné odrůdy mají pikantnější a jemnější chuť. V italské kuchyni je velmi oblíbená.
Jaké má účinky na náš organismus
- působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobách
- podporuje imunitu
- účinný antioxidant
- protizánětlivé účinky
- podporuje trávení
- zajistí pravidelné vyprazdňování
- působí proti nadýmání
- udržuje hladinu cukru v krvi
- detoxikuje organismus
- pročišťuje cévy a krev
- odvar z rukoly má mírné močopudné účinky
Jak si rukolu vypěstovat
Vysévá se časně zjara a sklízí se v létě. Také se může vyset v létě a sklízet před zimou. Rukolu můžeme bez problémů pěstovat celoročně doma v květináči. První sklizně se dočkáme za 6 – 8 týdnů po vysetí.
Co rukola obsahuje
V rukole lze najít vodu, sacharidy, vlákninu, bílkoviny, vápník, fosfor, hořčík železo, zinek, sodík, draslík, měď, mangan, selen. Vitamíny A, B, C, E, K, lutein, betakaroten.