Jaký rozdíl je mezi saturejkou zahradní a saturejkou horskou

saturejka
Foto. Karelj, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Saturejka patří k „zimním“ bylinkám už jen z toho důvodu, že se přidává jako bylinka usnadňující trávení třeba k luštěninám. A ty se rozhodně vaří více v zimě než v létě, protože zahřívají organismus. Existují však dva druhy saturejky, a to saturejka zahradní a saturejka horská. Jak v nich vyznat?

Společné znaky

Saturejka zahradní (Satureja hortensis) a saturejka horská (Satureja montana) jsou dva různé druhy aromatických bylin, které se používají v kuchyni a léčitelství kvůli svému charakteristickému aroma a léčivým vlastnostem. Mají ale některé vlastnosti odlišné.

saturejka zahradni
Foto: Karelj, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons         Saturejka zahradní

Vzhled

Saturejka zahradní je nižší rostlina, která obvykle dorůstá do výšky kolem 30 až 50 centimetrů. Má tenké listy a jemnější vzhled. Saturejka zahradní se u nás pěstuje jako jednoletá, ačkoliv v zemi původu (jižní Evropa a severní Afrika) se jedná o vytrvalý keřík.

Saturejka horská je vyšší a robustnější rostlina, která může dosáhnout výšky kolem 30 až 60 centimetrů. Má širší listy a celkově robustnější vzhled. Saturejka horská se u nás pěstuje jako vytrvalý keřík, pochází z horských oblastí jižní Evropy.

Pěstování rostliny

Saturejka zahradní preferuje slunečné polohy a dobře propustnou půdu. Je často pěstována jako letnička. Můžete ji pěstovat i v nádobách za oknem, a tak budete mít její lístky k dispozici po celý rok. Množí se semínky nebo řízkováním.

Saturejka horská je více odolná a může růst v různých typech půd, včetně chudších. Pěstuje se jako trvalka.

saturejka horska
Foto: Kurt Stüber [1], CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons                      Saturejka horská

Aroma a chuť

Saturejka zahradní má svěží, mírně pikantní a oříškovou chuť s lehce citrónovými tóny. Je často používána v kuchyni, zejména v italské kuchyni, a je oblíbeným kořením do polévek, omáček a různých pokrmů.

Saturejka horská má intenzivnější, trvalejší a pikantnější chuť. Je často považována za mnohem silnější bylinku, než je saturejka zahradní, a používá se v menších množstvích pro dosažení stejného aromatu a chuti.

Použití

Obě jsou používány v kuchyni, ale mají odlišné uplatnění. Saturejka zahradní je často používána v pokrmech, jako jsou těstoviny, polévky, dušená masa a rajčatové omáčky, zatím co saturejka horská se často používá k ochucení masa, zejména hovězího a jehněčího.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty</

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here