Saturejka horská – další bylinka vhodná do bylinkové zahrádky, ale i na okrasu

Autor: Kurt Stüber [1]caliban.mpiz-koeln.mpg.de/mavica/index.html part of www.biolib.de, CC BY-SA 3.0, Odkaz
Jestli chcete kromě saturejky zahradní vyzkoušet i saturejku horskou, máte nejvyšší čas na to, abyste si ji teď na začátku podzimu zasadili. A proč stojí za to tuto bylinku vyzkoušet? Protože je nejen léčivá, ale i krásná a navíc v zahradě odpuzuje mšice!

Jak vypadá saturejka horská

Saturejka horská (Satureja montana) je dřevnatý hustý vytrvalý keřík s tmavozelenými tuhými listy. Květy má levandulově modré nebo bílé. Pochází z jižní Evropy, Turecka a severní Afriky, ovšem dnes planě roste i v jiných částech světa.

Jak saturejku pěstovat

Pěstování je snadné a zvládne jej i začátečník. Lze ji pěstovat na záhoně, v bylinkové zahrádce i doma v květináči. Jako okrasnou rostlinu ji můžeme pěstovat kolem cest. Vhodná je i do suchých zídek a skalek. Květy saturejky přilákají do naší zahrady včely a motýly. Pokud se dlouhodobě potýkáme s mšicemi, které napadají jiné naše rostliny, vysadíme saturejku právě tam – odpuzuje totiž mšice spolehlivě a navíc přírodně.

Co saturejka potřebuje

Saturejka potřebuje jen slunné stanoviště a propustnou půdu. Vydrží bez zálivky v obdobích relativního sucha. Přihnojování nepotřebuje vůbec – je zvyklá na chudé půdy. K množení dochází semeny, anebo můžeme na jaře dělit jednotlivé trsy. Rovněž řez snáší dobře, důkladný řez provádíme na jaře. Pozor jen na to, že se jedná o poněkud expanzivní druh.

Jak saturejku využít

Stejně jako saturejku zahradní i saturejku horskou můžeme využít při léčení podobných potíží. Pomáhá při žaludečních a střevních problémech, proti nadýmání, nechutenství, plynatosti i průjmu. Ze saturejky si můžete připravit čaj, nebo ji přidávat do jídla jako koření preventivně proti plynatosti (např. do jídel z luštěnin či zelí). Jako kloktadlo je možné ji použít při bolestech v dutině ústní, neboť má dezinfekční účinky. A poslední možností je využít saturejku ke kosmetickým účelům: Jestliže máte mastnou pleť, zkuste si ji několikrát týdně napařit nad odvarem ze saturejky, anebo tímto odvarem pleť omývejte.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here