Řebříček bertrám dávkujte opatrně, oproti známějšímu příbuznému může být silnější

rebricek bylinka
Zdroj foto: Sten Porse / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Obvykle si do čajového hrnku nebo hrnce na odvar vkládáme řebříček lékařský (Achillea milefolii). Ovšem málokdo ví, že stejné a mnohdy dokonce ještě silnější účinky má i jeho polozapomenutý příbuzný – řebříček bertrám (Achillea ptarmica).

Dnes ho používáme spíše jako okrasnou trvalku, ovšem potěšit umí i v domácí lékárničce. A to zejména ve chvíli, kdy se potýkáte s problémy se zažíváním, bolestivou menstruací nebo kašlem či jinými respiračními obtížemi. A jde rovněž o skvělého pomocníka pro zahradníky – nešiky.

Tinktura, čaj i nálev

Z účinných látek obsahuje nať řebříčku bertrámu zejména choliny, betonin a chamazulen. Přirozeně se vykytuje prakticky na celém území Evropy, ovšem jedno použití má u všech národů stejné – likér na zažívání z řebříčku bertrámu doprovází lidstvo už po staletí. Pro dnešní použití se nejlépe hodí tinktura, připravovaná z natě, zalité vysokoprocentním alkoholem. Po třech týdnech strávených v chladu je připravená k přecezení a užívání. 2x denně 10 kapek je optimum, které vašemu zažívání opravdu prospěje. Neužívejte však tento řebříček v podobě tinktury déle než měsíc, poté si dopřejte stejně dlouhou přestávku..

Na čaj vezměte jednu lžíci sušené byliny a zalijte ji šálkem horké vody. Nechte 10 minut odpočívat, přeceďte a vypijte. Opakujte 3x denně až do vymizení potíží. Tento čaj se používá zejména při respiračním onemocnění. Podpůrně ho lze použít i jako kloktadlo. Dezinfikuje ústní dutinu a napomáhá s hojením sliznic.

Ze třech lžic sušené natě a jednoho litru vody pak lze připravit i zápar, vhodný pro použití ve formě obkladu i jako přísady do koupele. Zápar se připravuje tak, že se bylinka vhodí do studené vody a přivede se k varu. Od bodu varu si na minutce odměříme 10 minut. Po této době scedíme, necháme vychladnout a použijeme podle potřeby.

Pro obklad namočíme do záparu bavlněnou textilii a přikládáme na místa postižená ekzémy a dalšími kožními problémy, případně je používáme i na špatně se hojící místa a rány. Užití záparu je možné i v podobě sedací koupele. Scezenou tekutinu přidáme do menšího množství vody a užíváme jako sedací koupel, trvající 10-15 minut a to podle intenzity potíží 3-4x týdně.

rebricek
Zdroj foto: Bff / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Když narazíte na čerstvý řebříček bertrám

Možná ho na zahrádce jako okrasnou bylinku máte i vy. A nemusíte ho hned trhat a sušit, abyste mohli využívat jeho léčivých účinků. Skvěle se totiž uplatní i při krvácivých stavech, které dokáže účinně tlumit. Koneckonců, listy řebříčku lékařského podle pověsti vyléčily i bájného Achillea, když se zranil v bitvě o Tróju. A stejné účinky mají i listy řebříčku bertrámu.

Stačí je natrhat, silně promnout v dlani a přiložit na místa, která krvácejí. Může jít o drobné odřeniny nebo třeba i řezné rány. Jen dejte pozor, aby se drobné kousky listů a stonků nedostaly hluboko do otevřených ran. I proto je při léčbě špatně se hojících zranění nebo třeba bércových vředů vhodné použít spíše obklady.

U drobných zranění řebříček zastaví krvácení. A pokud trpíte na spouštění krve z nosu, zasuňte si dovnitř několik stočených listů řebříčku, ze kterých vytvoříte v podstatě jakýsi tampon. Za několik minut by mělo být po problému.

Dobrý sluha, ale zlý pán

Dlouhodobé vnitřní užívání řebříčku se určitě nedoporučuje. Po třech nanejvýš čtyřech týdnech je vždy nutné udělat minimálně stejně dlouhou pauzu. Játra tak budou mít dostatek času na to očistit tělo od toxinů, které se v nati v menším množství nachází.

Myslete také na to, že delší užívání řebříčku zvyšuje citlivost kůže na světlo, takže rozhodně nedoporučujeme opalování nebo pobyt na slunci bez ochrany. Bylinku by neměly užívat ani těhotné a kojící ženy a malé děti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here