Česky:
Řebříček bertrám |
Latinsky:
Achillea ptarmica |
Slovensky:
Rebríček bertrámový |
Řebříček bertrám: Dříve šlo o hojně využívanou léčivku, dnes je však již téměř zapomenutý. Přesto vám může nabídnout řadu léčivých účinků. Patří mezi více než sto druhů rodu řebříček (Achillea), rostoucích po celém světě.
Léčivé účinky:
- odpuzuje hmyz
- sloužil k výrobě kýchacího prášku
- pomáhá na problémy s trávením
- uplatní se při léčbě oběhové a vylučovací soustavy
- je účinný proti kašli
- užívá se při bolestivé menstruaci
- drcené listy jsou účinné ve formě obkladu na špatně se hojící rány
- tlumí bolesti zubů
- působí na revma
- může se chlubit dezinfekčním působením
- povzbuzuje chuť k jídlu
- působí pozitivně na tvorbu žluči a žaludečních šťáv
- působí močopudně
Použití a přípravky
Dříve byl řebříček bertrám používán velmi hojně. Tvrdilo se dokonce, že jsou jeho účinky mnohem silnější, než při použití stejné dávky známějšího řebříčku lékařského (Achillea milefolii). Jeho ústup pravděpodobně souvisí s tím, že dříve byl v zahradách hojně pěstován kvůli svým krásným plným květům. Později ho však nahradily barevné variace o něco nenáročnějšího klasického řebříčku. Z účinných látek lze jmenovat zejména cholin, chamazulen (antihistaminové působení) a betonicin.
Dnes se používá spíše výjimečně, k nalezení je spíše v nabídce lidových léčitelů. Dokáže pomoci s několika neduhy. Především působí antisepticky a dezinfekčně a skvěle se uplatní třeba při léčbě kašle, kdy mimo jiné pomáhá eliminovat bakterie v dutině ústní a pomáhá i s hojením podrážděných sliznic. Uplatní se zejména ve formě kloktadla.
Kladný vliv má také na trávicí soustavu. Zlepšuje trávicí procesy jednoduše tím, že zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči. A pomáhá i proti nadýmání. Působí rovněž močopudně a nabídne i povzbuzení krevního oběhu, je-li třeba. Pomáhá díky tomu regeneraci tkání i vyčištění sliznic od patogenů.
Díky svému vlivu na krevní oběh rovněž velmi účinně zastavuje krvácení a zmírňuje potíže během menstruace.
Své druhové latinské jméno ptarmica dostal kvůli faktu, že se z rozdrcených stonků a listů dříve vyráběl šňupací kýchací tabák. Ptalos totiž doslova znamená kýchání. Nejčastěji se dnes řebříček bertrám užívá ve formě nálevu, ovšem skvěle se uplatní i jako přísada do koupelí.
Jeho dávkování je velmi podobné jako u výše zmíněného řebříčku lékařského. U některých diagnóz (zejména pomoc při zažívání a s krevním oběhem) však může působit o něco silněji. Doporučujeme proto vždy užívat nižší dávky a teprve podle reakce organismu použité množství případně zvyšovat. Používá se nejlépe sušená nať, sbíraná těsně před květem. V čerstvém stavu lze však řebříček užít i v jeho kvetoucí formě. Na sušení je však v této podobě náročnější.
Nálev z řebříčku bertrámu
Používáme jednu lžíci sušené bylinky, kterou přelijeme šálkem horké vody. Nikdy nevaříme! Ponecháme zaryté 5-10 minut, poté scedíme a vypijeme. Nálev užíváme 2-3x denně po dobu nejdéle tří týdnů. V případě použití řebříčku bertrámu při trávicích obtížích užíváme nálev vždy před jídlem (opět pouze 3x denně).
Odvar z řebříčku bertrámu
Jako kloktadlo se lépe hodí řebříček, připravený ve formě odvaru. Ten připravíme tak, že jednu lžíci byliny vhodíme do studené vody (cca půl litru) a pomalu přivedeme k varu. Od doby varu vaříme 6-8 minut a scedíme. Necháme vychladnout a používáme podle potřeby.
Obklady a koupele pro hojení ekzémů a otevřených ran
Jako přísadu do koupele používáme řebříček ve formě odvaru. Do jednoho litru vody vhodíme 30 gramů byliny, přivedeme k varu a vaříme 10 minut. Přecezený a mírně zchladlý odvar používáme jako obklad nebo jako přísadu do koupele. Pomáhá hojení ran, uplatní se při boji s ekzémy, plísňovými infekcemi a dalšími defekty pokožky. Obklad můžeme aplikovat 2-4x denně po dobu 20-25 minut, koupele si dopřáváme 3-6x týdně, opět podle potřeby.
Vždy však nejdříve aplikujeme menší obklad na citlivé místo na pokožce (vnitřní strana zápěstí apod.) a počkáme 24 hodin. Alergie na řebříček je totiž velmi častá. V takovém případě zasažené místo zčervená. Pokud se žádné reakce nedostaví, můžeme řebříček bertrám aplikovat bez omezení.
Řebříček bertrám – tinktura
Vezmeme čerstvou nať s květem, dobře ji omyjeme a osušíme. Poté ji napěchujeme do sklenice a zalijeme lihem. Nejlepší je sbírat nať před rozkvětem a okolo poledne, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Tinkturu necháme na temném místě stát tři týdny. Poté přecedíme a užíváme po kapkách a to nejlépe 2x denně pokaždé po 10 kapkách. Léčebnou tinkturu z řebříčku bertrámu je možné užívat nanejvýš měsíc, poté je nutné udělat stejně dlouhou přestávku, aby se organismus stihl pročistit.
Použití čerstvých listů
Pokud budete někde v přírodě a zaskočí vás nějaké zranění, neváhejte a natrhejte si čerstvé listy žebříčku bertrámu. Lehce je promněte v dlani a přiložte na postižené místo. Při krvácení z nosu pak zasuňte řebříček přímo dovnitř a počkejte, odkud nezačne působit. Stejně působí i řebříček lékařský.
O řebříčku bertrámu
Řebříček bertrám (Achillea ptarmica) je typicky evropským druhem, dnes se však díky zavlečení vyskytuje volně i v přírodě Severní Ameriky, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie. Díky své nenáročnosti jde o ideální rostlinu pro začínající zahradníky. Opravdu jednoduše se pěstuje a je také velmi odolný proti přísuškům. Jeho bílé, malé plné květy se vyskytují ve velkém množství, takže květenství řebříčku bertrámu vypadají opravdu bohatě. Na zahradě jim skvěle sluší kombinace s trvalkami, které do kompozice nabídnou výraznější barvy, zejména modrou, červenou a růžovou.
Po odkvětu je vhodné odkvetlé stonky zastřihnout, rychle se rozvětví a do konce sezóny ještě navíc ozdobí trs půvabnými tmavě zelenými shluky. Leckdy stihne i znovu vykvést.
Nejlépe se mu daří v úrodné, mírně vlhké půdě, nejlépe na plném slunci nebo v polostínu. Za příznivých podmínek se rychle rozrůstá a vytváří kompaktní porosty. Téměř ho neohrožují škůdci ani choroby. A pokud ho v prvních dvou letech od výsadby seříznete, oddálíte tím sice kvetení, ovšem pěstované shluky se stanou kompaktnějšími.
Květy řebříčku bertrámu se také skvěle uplatní jako řezané květiny a po usušení i jako komponenty suché kytice.
V přírodě se vyskytuje zejména v potočních nebo říčních nivách, případně i v blízkosti rašelinišť. Jde o tzv. hemikryptofyt, milující plné slunce. Ovšem snáší i částečné zastínění. Vykvétá od června až do září. Vykvétá postupně od okrajů svých květenství až do středu. Jde o strategii, která mu zajistí větší šanci na opylení a tvorbu většího množství semen (oproti rostlinám, jejichž květy vykvétají najednou).
Jde o vytrvalou rostlinu, která může dosáhnout výšky až 100 cm. Střídavě ji porůstají přisedlé listy s celistvou nebo peřenolaločnatou čepelí. Horní listy jsou vždy objímavé, spodní listy přirůstají ke stonku jen prostřednictvím malých bází.
Kontraindikace:
Během léčby řebříčkem bertrámem je vhodné vyhnout se konzumaci černé kávy a alkoholu. Rovněž ho nelze doporučit během těhotenství, neboť jde o uretotonikum. Těhotné a kojící ženy by ho proto stejně jako malé děti měly užívat výhradně zevně.
Je rovněž vhodné mít se na pozoru před případnou alergickou reakcí. Před aplikací koupelí nebo zevních obkladů je vhodné odvar z řebříčku ponejprv natřít na některé z citlivých míst na těle a počkat na případnou alergickou reakci.
Delší užívání odvaru z řebříčku může zvýšit citlivost vaší kůže na světlo. Vyhněte se tedy kontaktu s přímým slunečním zářením nejenom během léčebné kúry, ale rovněž i týden až dva po ní.
&nb
sp;